Bota

“Djepi i koronavirusit”, Wuhani rinis jetën pjesërisht pas izolimit drastik

Mediat e huaja kanë shkruarse qindra njerëz janë fotografuar teksa kanë qëndruar pranë stacionit të trenit të Wuhan-it, ditën e sotme.
Featured image of article: “Djepi i koronavirusit”, Wuhani rinis jetën pjesërisht pas izolimit drastik Qytetarët në Wuhan

WUHAN– Të  gjithë e kanë të vështirë ta besojnë sesi Kina ja doli të shpëtonte nga virusi. Kur numërohen vetëm 3,295 viktima dhe Italia po arrin 10 mijë të vdekur në  këto javë, Wuhani, epiqendra e shpërthimit të virusit në Kinë ka nisur t’i  rikthehet normalitetit.

Mediat e huaja kanë shkruar se qindra njerëz janë fotografuar teksa kanë qëndruar pranë stacionit të trenit të Wuhan-it, ditën e sotme.

Tashmë, pothuajse pas 3 muajsh të izoluar njerëzit janë lejuar të dalin  nga shtëpitë dhe të rinisin jetën brenda qytetit, por jo të udhëtojnë jashtë tij.

Të paktën 3,000 njerëz vdiqën në Hubei nga pandemia Covid-19.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Sot situata është qetësuar pothuajse në të gjithë territorin kinez, ndërsa Europa po përballet me shifra tragjike të personave që humbin jetën nga koronavirusi.

Burimi: bbc

A.C/Dosja.al

Shto Koment