Bota

Djali i Donald Trump vret me leje të veçantë delet argali, një ndër speciet më të rralla dhe të rrezikuara në Mongoli (FOTO)

Vetë Presidenti ka folur kundër praktikës, duke i quajtur praktikat e tilla të gjuetisë një "shfaqje tmerri" pavarësisht se dy djemtë e tij qëlluan kafshë dhe i vranë ato në zonën e Mongolisë.
Featured image of article: Djali i Donald Trump vret me leje të veçantë delet argali, një ndër speciet më të rralla dhe të rrezikuara në Mongoli (FOTO) Djali i Donald Trump

SHBA- Në një udhëtim në Mongoli në fillim të verës që lamë pas djali i presidentit amerikan Donald Trump, vrau një specie të rrallë delesh të rrezikuara. Leja për vrasjen u dha në mënyrë retroaktive pasi Trump u takua me presidentin e vendit, sipas raportimeve të reja nga ProPublica.

“Trump u shoqërua nga foracat e sigurisë nga SHBA dhe Mongolia gjatë udhëtimit.”-raportojnë mediat e huaja. “Delet argali”, të cilat kanë brirë të mëdha, konsiderohen një thesar kombëtar atje, dhe leja për të vrarë një të tillë është “e kontrolluar nga një sistem i lejuar, që ekspertët thonë se kryesisht bazohet në para, lidhje dhe politikë”.

Në mes të vrasjes dhe lëshimit të lejes një muaj pasi ai u largua nga vendi, thuhet se Trump është takuar me presidentin, Khaltmaagiin Battulga, duke sugjeruar mundësinë e një konsiderate të veçantë që i është dhënë djalit të presidentit amerikan.

Delet Argali janë një thesar kombëtar në Mongoli

 

“Trump Jr qëlloi delet argali gjatë natës, duke përdorur një pushkë të veçantë me lazer”-shkruajnë  mediat e huaja.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Legaliteti i importimit të mjeteve të luftës në Shtetet e Bashkuara ka qenë, si shumë çështje të tjera në administratën Trump, që  gjithmonë pëson ndryshime. Vetë Presidenti ka folur kundër praktikës, duke i quajtur praktikat e tilla të gjuetisë një “shfaqje tmerri” pavarësisht se dy djemtë e tij qëlluan kafshë dhe i vranë ato në zonën e Mongolisë.

Për të importuar këto mjete lufte në listën e specieve të rrezikuara, një gjahtar amerikan duhet të tregojë se vrasja e tij do të ishte e dobishme për speciet në përgjithësi.

Burimi: Theguardian 

A.C/Dosja.al

Shto Koment