Rajoni

Djali i Donald Trump mbështet Richard Grenell në polemikat me Kurtin

Grenell ishte nisi polemikat me Kurtin rreth Marrëveshjes së Uashingtonit, për të cilën ky i fundit tha se nuk do e zbatojë kur të vijë në pushtet për shkak se është nënshkruar nga një kryeministër jolegjitim.
Featured image of article: Djali i Donald Trump mbështet Richard Grenell në polemikat me Kurtin Donald Trump Jr

SHBA– Djali i presidentit amerikan, Donald Trump, Donald Trump Jr, ka përkrahur të Dërguarin Special të SHBA-së për dialogun Kosovë-Serbi, Richard Grenell, në polemikën e tij me liderin e VV-së, Albin Kurti.

Djali i Trump ka shpërndarë postimin e Grenell në të cilin ai thotë se Kurti është kundër SHBA-së. Grenell ishte nisi polemikat me Kurtin rreth Marrëveshjes së Uashingtonit, për të cilën ky i fundit tha se nuk do e zbatojë kur të vijë në pushtet për shkak se është nënshkruar nga një kryeministër jolegjitim.

Kurti gjithashtu ka thënë se ndërmjetësit e dialogut në mes të Kosovës dhe të Serbisë duhet të kenë kujdes pasi që një marrëveshje e tillë sikur ajo në Uashington vetëm sa i shton përcarjet mes dy shteteve. Grenell ka replikuar me Kurtin duke thënë se ai ka qenë gjithmonë kundër Amerikës dhe se ai kishte qenë kundër ideve të ish-presidentëve Barack Obama.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al
Postimi Donald Trump Jr ne Twitter.

“Simbolizmi nuk e paguan qiranë, por vendet e punës e bëjnë.”- ka përfunduar Grenell në postimin e tij.

Polemikat mes Kurtit dhe Grenell kanë nisur prej kohës. Kurti e kishte akuzuar Grenellin se kishte të bënte me rënien e qeverisë së tij dhe disa ditë para takimit të Uashingtonit e kishte quajtur atë ‘kauboj’ që kërkon me këmbëngulje marrëveshje para zgjedhjeve në SHBA. Por Grenell kishte thënë para disa muajve se Kurti e gënjeu duke i thënë se do ta hiqte taksën me Serbinë për t’u kthyer në dialog.

A.C/Dosja.al

Shto Koment