AktualitetDiasporaRajoni

Djali i akuzoi për neglizhencë reagon QSUT: Janë kryer të gjitha ekzaminimet dhe konsultat sipas protokolleve

Sipas një njoftimi pas paraqitje së pacientëve me diagonzë intoksikacion nga kërpudha dhe në gjendje të rëndë, janë kryer të gjitha procedurat dhe ekzaminimet e duhura.
Featured image of article: Djali i akuzoi për neglizhencë reagon QSUT: Janë kryer të gjitha ekzaminimet dhe konsultat sipas protokolleve Familja Haliti

TIRANË– Pas ngjarjes tragjike ku humbën jetë 3 anëtarë të një familje nga Gjilani i Kosovës në Shqipëri teksa dyshohet se pësuan helmim nga konsumi i kërpudhave dhe akuzave të familjarëve për pakujdesi në mjekim ka reaguar dhe QSUT.

Sipas një njoftimi pas paraqitje së pacientëve me diagnozë intoksikacion nga kërpudha dhe në gjendje të rëndë, janë kryer të gjitha procedurat dhe ekzaminimet e duhura.

‘Pavaresisht perpjekjeve te mjekeve, ata kanë ndërruar jetë pranë ketij sherbimi : pacientja I. H dt 06.05.2021, pacienti A. H ne dt. 07.05.2021 dhe pacientja F. H ne dt. 08.05.2021.’– thuhej në njoftim.

Njoftimi i QSUT-së:

Paraditen e dt. 06.05.2021 në Urgjencën e Sëmundjeve të Brendshme QSUNT, pacientët I. H mosha 78 vjec, A. H mosha 56 vjec dhe F. H mosha 47 vjec, janë paraqitur me ambulancë, me diagnozë “intoksikacion nga kërpudha. Gjëndja e pacientëve paraqitej e rëndë.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Pasi i jane kryer gjitha ekzaminimet dhe konsultat sipas protokolleve mjekesore te urgjences dhe jane hospitalizuar fillimisht ne Shërbimin e Toksikologjisë dhe pas dhe në mbrëmje për shkak se gjendja e tyre u përkeqësua u trasferuan në Shërbimin e Reanimacionit Qendor.

Pavaresisht perpjekjeve te mjekeve, ata kanë ndërruar jetë pranë ketij sherbimi : pacientja I. H dt 06.05.2021, pacienti A. H ne dt. 07.05.2021 dhe pacientja F. H ne dt. 08.05.2021.

(d.a/dosja.al)


Lajmi kryesor/ Tragjedi në Shqipëri, humbin jetën tre anëtarët e familjes nga Kosova, u helmuan pasi konsumuan kërpudha

Shto Koment