Bota

Ditë e shënuar për Gjermaninë/ 30 vjet nga rënia e murit të Berlinit, NATO poston pamjet e rralla (VIDEO)

Pak pas mesnatës së 13 gushtit 1961, qeveria u dha urdhër më shumë se 40 mijë ushtarëve dhe policëve gjermano-lindorë të bllokonin me tela me gjemba gjithë kufirin, duke lënë vetën 13 pika kalimi për në Berlinin Perëndimor.
Featured image of article: Ditë e shënuar për Gjermaninë/ 30 vjet nga rënia e murit të Berlinit, NATO poston pamjet e rralla (VIDEO) Pamje nga muri i Berlinit

GJERMANI– 9 nëntor 1989. Sot shënohen 30 vjet nga rënia e Murit të Berlinit, një ngjarje që është bërë simboli i rënies së komunizmit të Evropë.

Në fund të Luftës së Dytë Botërore, Gjermania u nda në katër zona ushtarake, franceze, britanike, amerikane dhe sovjetike, po ashtu edhe qyteti i Berlinit. Nga viti 1945 deri në vitin 1961, rreth tre milion njerëz shkuan nga Gjermania Lindore dhe Berlini Lindor në perëndim. Muri u ndërtua për të ndalur largimin e gjermano-lindorëve, duke u bërë kështu simboli i mungesës së lirisë së tyre.

Pak pas mesnatës së 13 gushtit 1961, qeveria u dha urdhër më shumë se 40 mijë ushtarëve dhe policëve gjermano-lindorë të bllokonin me tela me gjemba gjithë kufirin, duke lënë vetën 13 pika kalimi për në Berlinin Perëndimor. 10 mijë kilometra tela u shtrinë në perimetrin prej 155 kilometrash të Berlinit Perëndimor. Muri u përfocua herë pas here dhe deri në vitin 1989 ai numëronte 45 mijë blloqe betoni, 259 qen kufiri dhe 302 kulla vëzhgimi.

Në janar të vitit 1989 filluan revolucionet demokratike në Poloni dhe Hungari. Pas vetëm dy muajsh, në mars të vitit 1989, qeveria komuniste polake dhe qeveria komuniste hungareze u dorëzuan, duke ia lënë vendit qeverive demokratike.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Edhe në Gjermaninë Lindore banorët donin t`i jepnin fund sundimit 51-vjeçar komunist. Të nxitur nga revolucionet në vendet afër tyre, ata filluan protesta masive në maj të 1989 derisa, në 9 Nëntor 1989, qeveria e Gjermanisë Lindore lajmëroi që banorët e tyre mund ta vizitonin Gjermaninë Perëndimore. Ky lajm u prit me festime të mëdha në të dyja anët dhe 170.000 banorë të Gjermanisë Lindore e kaluan murin brenda 24 orëve pas këtij lajmi.

Njerëz euforikë dhe patriotë filluan të thyenin murin me gurë dhe me mjete të tjera rrethanore.Qeveria e Gjermanisë Perëndimore vuri në dispozicion të banorëve ekskavatorë dhe buldozerë për ta mbaruar më shpejt rrëzimin e këtij muri famëkeq.

Edhe pse muri ishte prishur, Gjermania Lindore nuk u bashkua zyrtarisht me Gjermaninë Perëndimore në 3 Tetor 1990, që është edhe festa kombëtare e Gjermanisë, pasi ky shtet ngeli i ndarë për 51 vjet.

Në këtë ditë të shënuar për popullin gjerman, NATO ka shpërndarë një video nga ku duken momente nga shembja e murit dhe bashkimi i njerëzve nga dy anët e ndryshme të qytetit. Krahas videos, NATO ka ndarë edhe një kuriozitet: Dy pjesë të murit ndodhen në selinë e tyre. 

Po ashtu, për rënien e murit të Berlinit ka reaguar edhe Ambasada Amerikane, e cila e cilëson eventin historik si pikë kthese për luftën .
“Rënia e murit të Berlinit më 9 nëntor 1989, qëndron si pikë kthese e Luftës së Ftohtë dhe një pikë referimi e rëndësishme në fitoren e lirisë mbi tiraninë. Muri qëndroi si një simbol i zymtë i ndarjes së njerëzve të lirë dhe atyre që jetojnë nën diktaturë,”-shkruhet në statusin e Ambasadës.

(k.m/dosja.al)

Shto Koment