Aktualitet

Dita Ndërkombëtare e Talasemisë, presidenti Meta fton qytetarët të bëhen pjesë e nismës për dhurim gjaku

Në Ditën Ndërkombëtare të Talasemisë, Presidenti i Republikës Ilir Meta ka vendosur të dhurojë gjak për të ndërgjegjësuar më shumë qytetarët dhe vendimmarrësit rreth kësaj sëmundjeje.
Featured image of article: Dita Ndërkombëtare e Talasemisë, presidenti Meta fton qytetarët të bëhen pjesë e nismës për dhurim gjaku Ilir Meta
TIRANË– 8 maji është Dita Ndërkombëtare e Talasemisë dhe presidenti Meta me anë të një postimi në llogarinë e tij në Facebook na fton të gjithëve të bëhemi pjesë e nismës për dhurim gjaku.
Postimi i plotë i Metës:
Dita Ndërkombëtare e Talasemisë, na fton të gjithëve për të ndërgjegjësuar më shumë qytetarët dhe vendimmarrësit rreth kësaj sëmundjeje, për të ndërmarrë nisma me qëllim parandalimin, menaxhimin dhe kurimin e saj, si dhe në veçanti për të shtuar përpjekjet në ndihmë të pacientëve dhe fëmijëve, që vuajnë, për të jetuar normalisht.
Është përgjegjësi e të gjithëve ne të eliminojmë pabarazitë shëndetësore dhe t’u ofrojmë të sëmurëve talasemikë, një jetë shoqërore cilësore, të denjë dhe të mirëintegruar, pa u stigmatizuar dhe margjinalizuar, apo më keq akoma, të vuajnë nga mungesa e gjakut të mjaftueshëm dhe të sigurt për nevojat e tyre jetësore.
Foto ilustruese
Tashmë, që kemi një situatë më të qetë me pandeminë, me vaksinimin e një pjese të popullsisë, si dhe me imunizimin e një pjese tjetër, ju bëj thirrje të gjithë qytetarëve, veçanërisht të rinjve e të rejave të bashkohen me kauzën e dhurimit të gjakut.
Mjaftojnë vetëm 10 minuta për të dhuruar gjak dhe mbi të gjitha për të shpëtuar jetën e fëmijëve talasemikë.
Foto ilustruese
Krenar dhe falenderues për rolin e jashtëzakonshëm të luajtur për këtë qëllim, veçanërisht për sensibilizimin frymëzues, që “Aleanca për Dhurimin e Gjakut” ka luajtur në këto vite, për solidarizimin me kauzën humane dhe fisnike të dhurimit të gjakut.
(o.l./dosja.al)

Shto Koment