Kulture

Dita e Nënës, pse e festojmë sot

E diela e dytë në maj i kushtohet ditës së nënës. Muaji maj është ai në të cilin Kisha kujton Marinë. Festa ka lindi në SHBA për tu festuar më pas në Itali që nga vitet 1950.
Featured image of article: Dita e Nënës, pse e festojmë sot Foto ilustruese

ITALI– Iniciuesja e Ditës së Nënës në SHBA konsiderohet  Anna Jarvis: memoriali i bërë për nënën e saj në 1908 u bë një festë zyrtare në 1914.

Kanë kaluar 103 vite që nga ajo ditë ku përpjekjet e saj në fund u realizuan më 9 maj, 1914, kur presidenti i atëhershëm amerikan Ëoodroë Ëilson nënshkroi një dekret, ku Dita e Nënës u prezantua si një festë kombëtare në të dielën e dytë të majit

Ekziston edhe një organizatë që synon të ruajë Ditën e Nënës sepse supozohet se duhet të jetë një rast për të qenë me familjen dhe jo për të dhënë dhurata dhe për të blerë lule.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Dita e Nënës,festohet çdo të dielë të dytë të majit  për të treguar vlerën e nënave dhe figurave amë në  mbarë botën.

Edhe pse ato marrin dashurinë tuaj çdo ditë, një dedikim më i veçantë në këtë ditë atyre do t’ua kthej buzëqeshjen edhe më shumë.

(o.l./dosja.al)

Shto Koment