Politike

Dita e Lirisë së Medias, Soreca: Liria e shtypit gur themeli i shoqërive demokratike!

Soreca shkruan se liria e shtypit është një gur i themelit të shoqërive demokratike. 
Featured image of article: Dita e Lirisë së Medias, Soreca: Liria e shtypit gur themeli i shoqërive demokratike! Luigi Soreca

TIRANË– Ambasadori i BE-së, Luigi Soreca ka ndarë një mesazh në lidhje me ditën botërore të lirisë së shtypit. Ai shkruan se liria e shtypit është një gur i themelit të shoqërive demokratike.

POSTIMI:

Liria e shtypit është një gur themeli i shoqërive demokratike, e cila mund të lulëzojë vetëm nëse qytetarët kanë qasje në informacion të besueshëm dhe mund të bëjnë zgjedhje të informuara. Liria e shtypit do të thotë siguri për të gjithë.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

3 Maji është Dita Botërore e Lirisë së Shtypit. Kjo ditë shënohet që nga viti 1993 e vendosur nga Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara, e cila shërben për t’ua përkujtuar qeverive nevojën e respektimit të përkushtimit të tyre për lirinë e shtypit dhe po ashtu është një ditë reflektimi në mesin e profesionistëve të mediave për lirinë e shtypit dhe etikën profesionale.

(a.b)/dosja.al

2 Komente në “Dita e Lirisë së Medias, Soreca: Liria e shtypit gur themeli i shoqërive demokratike!

  1. E ciles shoqeri zoti ambasador…? E asaj shoqerie demokratike qe ju po beni si doni….qe voton ndryshe dhe numerohet ndryshe…? Demokracine ju e keni si term por te ne ne shqiperi spi uje kjo gje.. se e shohim drejt cfare po shkojme. ..kshu qe mos e lodhni shume veten se populli shqiptar seshte aq budalla sa mund tju duket juve…

  2. Vetem me llafe?
    Shikoni mediat ne Shqiperi, ne ate vend ku edhe fjala juaj shpesh keqinterpretohet qellimisht ne favor te qeverise komuniste te kamofluar ne socialiste. Liria e medias nuk ekziston. Ato jane kapur, tredhur dhe disa edhe paguhen me leke te pista dhe leke krimi. Rasti i ish Medias me te madhe ne vend TCH qe u dha me qera nje grupi kriminal qe pasteon para te pista, vetem qe ti sherbeje qeverise, si ju duket? Liri eshte kjo? Rasti e Agon Channel qe u mbyll se ashtu deshi Sulltan Rama dhe Shqiptaret do paguajne 130 milione Euro per kete, si ju duket? A i keni pyetur ndonjehere gazetaret si ndihen ne vendin e punes? Sa shantazhohen? Me cfare leket paguhen? E di ti qe pronare mediash si Bolino, etj, kane marre prona publike per 1 euro per 25 vjet nga qeveria? Patjeter qe ti i di sepse ambasadori nuk ka vetem rolin e percjelljes se politikave te shtetit tuaj/BEse ne kete vend, por edhe te mbledhjes se informacioneve (praktikisht spiunin). Prandaj fjalet tuaja dhe te cdo ambasadori te vendeve mike te Shqiperise ne kete dite, jane nul. Kaq per sot ….

Shto Koment