Bota

‘Dita e lirisë’, britanikët festojnë heqjen e kufizimeve, ‘pushtojnë’ klubet dhe rrugët nën ritmin e muzikës

Britania, e cila ka një nga numrat më të lartë të vdekjeve në botë nga COVID, po përballet me një valë të re rastesh, por kryeministri, Boris Johnson po heq më shumë kufizime në Angli në atë që disa e kanë quajtur "Dita e Lirisë".

BRITANI– Klubet e Londrës të hënën u dyndën në një nga ngjarjet e para të muzikës live pa rregulla që nga fillimi i pandemisë vitin e kaluar, me të rinj duke kërcyer gjatë natës dhe duke u gëzuar ndërsa Anglia hoqi më shumë kufizime për COVID në mesnatë.

Britania, e cila ka një nga numrat më të lartë të vdekjeve në botë nga COVID, po përballet me një valë të re rastesh, por kryeministri, Boris Johnson po heq më shumë kufizime në Angli në atë që disa e kanë quajtur “Dita e Lirisë”.

Sipas Reuters, brenda klubeve atmosfera ishte ngazëlluese, ku disa rrinin me pije në duar, disa thjesht të gëzuar nga muzika, vallëzuan gjatë gjithë natës. Shumë u përqafuan, disa puthën, disa vunë maska.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Pronarët e bizneseve, përfshirë klubet e natës, kompanitë e udhëtimit dhe industrinë e mikpritjes, kanë qenë të dëshpëruar për të rihapur ekonominë ndërsa shumë studentë, të rinj dhe prindër kanë qenë të izoluar nga rregullat e rënda. Artistët thonë se bllokimi ka qenë i vështirë.

Epidemiologët në përgjithësi janë skeptikë se heqja e kufizimeve është gjëja e duhur për të bërë, por shumë të rinj britanikë kanë pasur më shumë se 1 e gjysmë vjet bllokim dhe thanë se dëshirojnë të festojnë.

(d.a/dosja.al)

WordPress › Error

There has been a critical error on your website.

Learn more about debugging in WordPress.