Sociale

Distanca 1.5 metër nuk ju mbron/ Studimi: Koronavirusi përhapet shumë shpejt nga vrapuesit (VIDEO)

Ekspertët rekomandojnë që të gjithë ata persona që dalin për të bërë vrap apo sporte të  tjera duhet të ruajnë një distancë më të madhe 1.5 metra, nga çdo person.d
Featured image of article: Distanca 1.5 metër nuk ju mbron/ Studimi: Koronavirusi përhapet shumë shpejt nga vrapuesit (VIDEO)

TIRANË– Prej fundit të dhjetorit kur koronavirusi shpërtheu masivisht në  Ëuhan të Kinës, shkecëtarët dhe ekspertët nisën të hulumtoninë për rrugët e përhapjes së virusit si edhe për mënyrën sesi virusi sillej në ambiente të ndryshme.

Së fundmi një studim i  ri ka treguar se distancimi social për t’u mbrojtur nga koronavirusi, përkatësisht distanca  1.5 metër nuk është efektive për të gjithë ata persona që vrapojnë.

Në një video ilustruese të publikuar nga Dailymail të realizuar “Ansys”, tregohet sesi spërklat lëshojnë njerëzit nga goja gjatë vrapimit përhapen me një shpejtësi më të lartë në një sipërfaqe më të gjerë, ku për pasojë prekin personat që qëndrojnë paralel me ta, edhe pse ruhet largësia 1.5 metër. Sërish nuk është një mënyrë për  t’u mbrojtur.

Prandaj për të gjithë ata persona që dëshirojnë që të dalin për vrap gjatë krizës së koronavirusi ekspertët rekomandojnë një distancë më e madhe,  më shumë mbrojtje.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

1.5 milionë njerëz, janë infektuar nga koronavirusi në mbarë botën dhe kanë vdekur 88,000 prej tyre. Pasi Kina vuri në kontroll gjithçka, epiqendra e re është bërë Amerika, ku janë regjistruar 432,000 të infektuar dhe më shumë se 14.800 të vdekur. Vetëm brenda një ditë kanë vdekur thuajse 2 mijë persona. Spanja dhe Italia, janë vendet më të prekura nga virusi, ku shifrat janë alarmante. Në Spanjë janë shënuar respektivisht 148,220 të prekur dhe 15 mijë viktima. Italia megjithatë ka më shumë viktima se Spanja, plot 17,669. Gjithashtu edhe në Ballkan ka mijë raraste, në Greqi, Serbi,Maqedoni e Kosovë, ndërsa në Shqipëri janë 409 të infektuar dhe 22 të vdekur.

Burimi: Dailymail 

A.C/Dosja.al

Shto Koment