Sport

Juventus, ja dieta e Cristiano Ronaldos: proteinë, pushim dhe jo alkol!

Kampioni i Juventusit, në fakt, ndjek një dietë me shumë proteina shtazore dhe pa alkool.  Ka gjashtë vakte ditore, kryesisht të bazuara në mish pule dhe peshk.
Featured image of article: Juventus, ja dieta e Cristiano Ronaldos: proteinë, pushim dhe jo alkol! Cristiano Ronaldo

ITALI- Një talent i lindur, përkushtim i madh në stërvitje dhe një stil jetese të rregullt, pa e tepruar.  Ky është sekreti i Cristiano Ronaldo, fati i të cilit fillon nga tryeza.  Kampioni i Juventusit, në fakt, ndjek një dietë me shumë proteina shtazore dhe pa alkool.  Ka gjashtë vakte ditore, kryesisht të bazuara në mish pule dhe peshk.

Faksimile e lajmit në mediat italiane

CR7 gjithashtu i kushton një rëndësi të madhe pushimit dhe kohës së lirë, të cilën e kalon me familjen dhe miqtë.  Ishte tabloidi britanik “The Sun” që bëri një listë për stilin e jetës së lojtarit portugez. Dita e tij fillon me  proshut,djath dhe kos me pak yndyrë.  Pastaj arrijmë në dy dreka ditore, e cila përfshin sallatën dhe pulën.  Dreka e dytë shpesh përbëhet nga peshq, kryesisht ton, me sallatë, vezë, ullinj dhe domate.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Ekzistojnë edhe dy darka, në të cilat mishi dhe peshku alternojnë edhe një herë, si kallamar, biftek dhe peshk shpatë, por edhe Bacalao a la Brasa, një pjatë portugeze e bazuar në merluc për të cilin është çmendur.  Gjatë ditës ka edhe ushqime, të bazuara në mënyrë rigoroze si fruta të freskëta.Sekreti i suksesit dhe jetëgjatësia e tij në futboll gjithashtu qëndron në stërvitje, ku nuk ka mungesë të notit.  Për të ruajtur muskujt e tij të çmuar dhe për të rrahur dhimbjet e muskujve dhe inflamacionin, Ronaldo i nënshtrohet seancave ditore të kimioterapisë.

(E.Ç. Dosja.al)

Shto Koment