Kuriozitete

NASA: Dielli është në një fazë ‘jo aktive’, por nuk do të shkaktojë epokë të akullt

Në qendër të sistemit tonë diellor, dielli është një forcë e vazhdueshme që mban planetët në orbitë, duke i suguruar  Tokës vetëm sasinë e duhur të dritës dhe ngrohtësinë për jetën dhe madje duke rregulluar oraret tona të përditshme.
Featured image of article: NASA: Dielli është në një fazë ‘jo aktive’, por nuk do të shkaktojë epokë të akullt Pamje e Diellit

Dielli po kalon një fazë më pak aktive të quajtur ‘minimumi diellor’, por nuk do të shkaktojë një epokë të akullit.

Në qendër të sistemit tonë diellor, dielli është një forcë e vazhdueshme që mban planetët në orbitë, duke i suguruar  Tokës vetëm sasinë e duhur të dritës dhe ngrohtësinë për jetën dhe madje duke rregulluar oraret tona të përditshme. Vetë dielli është tepër dinamik.

Dhe ashtu si ne, Dielli kalon nëpër faza dhe ndryshime. Me kalimin e kohës, ato ndryshime në yllin tonë janë bërë më të parashikueshme. Aktualisht, po kalon një fazë më pak aktive, të quajtur një minimum diellor.

Dielli pëson interval të rregullt 11-vjeçar, duke përfshirë majat energjetike të aktivitetit, i ndjekur nga pika të ulta. Shkencëtarët në NASA thonë se aktualisht jemi në një “Grand Solar Minimum”. Hera e fundit që ndodhi ishte midis viteve 1650 dhe 1715, gjatë asaj që njihet si Epoka e Vjetër e Akullit në Hemisferën Veriore të Tokës, “kur kombinimi i ftohjes nga aerosolet vullkanike dhe aktiviteti i ulët diellor prodhuan temperatura më të ulëta të sipërfaqes”, sipas blogut Global Change Klima të Klimës së NASA-s.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Por kjo minimale diellore nuk do të ndezë një epokë tjetër akulli, thonë ata. Dhe kjo ka të ngjarë për shkak të ndryshimit të klimës.

Shkencëtarët thonë ky  zvogëlim diellor po vinte sepse është një aspekt i rregullt i ciklit të diellit. Dielli është gjithashtu përgjegjës për atë që njihet si moti i hapësirës, ​​duke dërguar grimca dhe rrezet kozmike që rrjedhin në sistemin tonë diellor.

Burimi: CNN

(A.K.dosja.al)

Etiketa:

Shto Koment