Factcheck

Dhunues apo hero? Si është e vërteta për videon virale në Vlorë. Berisha: Efektivi e ndoqi me vrap. Policia kundër: E shpëtoi nga mbytja në det!

Dosja.al është interesuar lidhur me ngjarjen, dhe ka mësuar se gruaja vuante nga probleme të shëndetit mendor dhe ishte futur në det pa e kuptuar se ku po shkonte. Ka qënë efektivi i Policisë ai që i ka shpëtuar jetën.
Featured image of article: Dhunues apo hero? Si është e vërteta për videon virale në Vlorë. Berisha: Efektivi e ndoqi me vrap. Policia kundër: E shpëtoi nga mbytja në det! Pamje nga videoja

VLORË– Një video e xhiruar paraditen e sotme në bregdetin e Vlorës ka bërë xhiron e rrjeteve sociale në vend, ku gjithkush ka dhënë versionin e tij. I pari që shpërndau videon ishte ish-kryeministri i vendit, Sali Berisha, i cili pretendonte se gruaja ishte ndjekur nga Policia pasi po bënte xhiro në bregdet pa leje për qarkullim. Madje Berisha shkoni deri aty sa e akzuoi efektivin për dhunë, duke kërkuar mosbindje civile nga populli. Kjo pasi në video duket gruaja, e cila pasi del në breg humb ndjenjat.

Një tjetër moment i videos, është publikuar nga mediat vendase, ku gruaja duket teksa ecën në det, e veshur me rroba duke u drejtuar për në thellësi. Në një moment, pas saj futet edhe efektivi i Policisë,I cili e ndjek nga pas për ta nxjerrë në breg shëndoshë e mirë. Por si është e vërteta e ngjarjes?

Dosja.al është interesuar lidhur me ngjarjen, dhe ka mësuar se gruaja vuante nga probleme të shëndetit mendor dhe ishte futur në det pa e kuptuar se ku po shkonte. Fillimisht efektivi i Policisë e ka parë nga bregu, dhe më pas ka dyshuar për një tentativë vetëvrasjeje pasi ajo ishte e veshur në momentit kur është futur në det. Duke dyshuar për gjendjen e saj, pavarësisht temperaturave të ulëta, Polici është futur në det pas saj duke i shpëtuar edhe jetën.

Në momentin kur gruaja ka humbur ndjenjat dhe është rrëzuar në tokë, efektivi ka njoftuar një ambulancë, në mënyrë që ajo të merrte kujdesin e parë të mjekëve.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Lidhur me ngjarjen ka reaguar edhe Policia e Vlorës, e cila ka konfirmuar faktin se efektivi shpëtoi gruan nga tentativa për vetëvrasje.

“Punonjësit e Patrullës së Përgjithshme të Komisariatit të Policisë Vlorë që kryenin shërbimin në zonën e Ujit të Ftohtë, Vlorë, kanë konstatuar një shtetase që ishte futur në ujë dhe po lëvizte në drejtim të thellësisë së detit. Menjëherë, njëri nga punonjësit e Policisë, me detyrë oficer i Patrullës së Përgjithshme pranë Komisariatit të Policisë Vlorë është futur në ujë dhe ka bërë të mundur nxjerrjen e 40-vjeçares në anë të detit dhe ka njoftuar autoambulancën për ta shoqëruar për në spital. Në momentin që punonjësi i Policisë e ka nxjerrë nga uji, zonja ka tentuar sërish të futet në ujë dhe punonjësi i Policisë është munduar që ta ndalojë, por zonjës i ka rënë të fikët. Punonjësit e Policisë e kanë dërguar menjëherë në spitalin e Vlorës dhe pas ndihmës së parë mjekësore, 40-vjeçarja ndodhet jashtë rrezikut për jetën,”-shkuhet në njoftim.

Jo çdo gjë është ashtu siç duket, një fragment i shkëputur e nxorri efektivin si dhunues të një gruaje, por e vërteta ishte se ai sot i shpëtoi jetën 40-vjeçares. 

(k.m/dosja.al)

Shto Koment