Aktualitet

Protesta e opozitës, Policia: Janë arrestuar 15 persona, 7 të tjerë janë në kërkim

 • Shoqërimi i 25 personave, deputetët e PD-së mbërrijnë në Drejtorinë e Policisë (Foto)
 • Protesta e opozitës/ Shoqërohen në polici 25 persona, mes tyre Florenc Hoxha (Video)
 • Përveç Tiranës, Policia ka qenë në punë gjatë gjithë natës dhe ka kryer shoqërime të shumta edhe në Lezhë, Fier e Durrës.
  Featured image of article: Protesta e opozitës, Policia: Janë arrestuar 15 persona, 7 të tjerë janë në kërkim
  Përditësuar:

  TIRANË- Policia e Shtetit ka vijuar edhe gjatës hetimet dhe shoqërime për protestën e ndodhur ditën e djeshme përpapra Kryeministrisë, e cila sipas saj ka pasur akte dhune.

  Sipas një njoftimi nga uniformat blu mësohet se janë arrestuar 15 persona, 5 të tjerë po hetohen në gjendje të lirë, ndërsa 7 janë shpallur në kërkim. 

  Protesta e opozitës

  Tre akuzat që janë ngritur mbi protestuesit janë, “Organizim të tubimeve të paligjshme” dhe “Prishje të qetësisë publike”. Mes të arrestuarve është dhe Florenc Hoxha, ish-kreu i Policisë Bashkiake në Tiranë.

  Pas analizimit të pamjeve filmike, raport shërbimeve dhe provave të tjera të mbledhura, gjatë protestës së djeshme ku pati akte të dukshme dhune, Policia ka arrestuar 15 shtetas për veprat penale “Kundërshtimi i punonjësit të policisë së rendit publik”, “Goditje për shkak të detyrës”, “Shkatërrimi i pronës” dhe “Prishja e qetësisë publike”. Gjithashtu u proceduan penalisht në gjendje të lirë 5 shtetas, si dhe janë shpallur në kërkim dhe po punohet për kapjen e 7 të tjerëve.

  Shërbimet e Policisë Tiranë arrestuan në flagrancë shtetasit:

  F.H., 44 vjeç, banues në Tiranë;
  E.N., 28 vjeç, banues në Tiranë;
  N.H., 51 vjeç, banues në Kavajë;
  A.Gj., 54 vjeç, banues në Divjakë;
  R.D., 23 vjeç, banues në Tiranë;
  S.D., 41 vjeçe, banuese në Tiranë;
  D.L., 33 vjeç, banues në Shkodër;
  H.J., 76 vjeç, banues në Tiranë;
  I.H., 49 vjeç, banues në Durrës;
  F.T., 44 vjeç, banues në Tiranë;
  S.R., 43 vjeç, banues në Cërrik;
  M.F., 55 vjeç, banues në Elbasan;
  L.J., 38 vjeç, banues në Tiranë;
  P. Sh., 51 vjeç, banues në Shkodër;
  V. D., 30 vjeç, banues në Fier.

  Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

  Këta shtetas gjatë zhvillimit të tubimit në datë 16.02.2019, pas orës 11:00, në Bulevardin “Dëshmorët e Kombit”, kanë çarë kordonin e policisë duke kundërshtuar e goditur punonjësit e policisë, të cilët ishin të planizuar me shërbim për garantimin paqësor të tubimit. Gjithashtu kanë goditur dhe thyer me mjete të forta, dyert, xhamat dhe vepra arti në hyrjen kryesore të Kryeministrisë së Republikës së Shqipërisë. U proceduan në gjendje të lirë 5 shtetas:

  G.D., 25 vjeç, banues në Tiranë;
  A.T., 20 vjeç, banues në Tiranë;
  R.B., 53 vjeç, banues në Prenjas;
  D.Ll., 47 vjeç, banues në Tiranë;
  P.Th., 52 vjeç, banues në Shkodër.

  Gjithashtu janë shpallur në kërkim dhe po punohet për kapjen e 7 shtetasve të tjerë. Materialet iu dërguan për veprime të mëtejshme Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Tiranë.”, thuhet në njoftimin e Policisë.

  Kujtojmë protesta e opzitës u zhvillua gjatë ditës së djeshme dhe zgjati për më shumë se pesë ore, ku pati dhe shumë të lenduar.

  (A.B. Dosja.al)

  Shto Koment