KRYESORET
Sport

Destinacioni i Kostas: Volves, Italia apo Lindja? Eshtë një blerje e rrezikshme

31 Dhjetor 2020, 12:19 Nga DOSJA

SPANJE – Diego Kosta është larguar nga Atletiko Madrid dhe është i lirë të shkojë ku të dëshirojë. Në këto ditë, për të justifikuar lamtumirën e papritur, është folur shumë për problemet e tij familjare, duke dhënë hipoteza që e shohin të ardhmen e tij në Brazil.

Sidoqoftë, braziliani i natyralizuar që luajti për Spanjën në Atletiko Madrid fitonte 9 milionë neto në sezon, shifër kjo që është mjaft e vështirë t’i mendosh për një klub të “Brasileiraos”. Atëherë, ku mund të shkojë Diego Kosta? A mund të shkojë në Itali, në Angli, apo në Lindjen e Mesme e të Largët?

Dy janë problemet. E para, Kosta menaxhohet nga Jorge Mendes, kështu që ai ka karta të shkëlqyera për sa i përket pozicionimit në treg. E dyta, fizikisht Kosta nuk ka gjendje të mire sportive. Në radhët e Atletikos ai u kushtëzua nga dëmtime të njëpasnjëshme: në 3 vjet e gjysmë, luajti në 80 ndeshje, duke shënuar vetëm 19 gola. Tani Diego Kosta sapo ka mbushur 32 vjeçët.

Skuadra e Volverhampton në Angli po flitet si një destinacion i mundshëm i Kostas, pasi ëashtë një klub që ka një marrëdhënie shumë të ngushtë me Jorge Mendes. Sulmuesi Diego Kosta do të kthehej në Premier League pas përvojës së tij te Çelsi, një kampionat që mund ta përballojë atë ekonomikisht.

Në Itali, përvoja dhe mënyra e tij e të luajturit, mund të ishin të dobishme për disa ekipe në Seria A. Përpos anës financiare, është diskursi i karakterit të Kostas. Ai u largua nga Atletiko sepse në dhomën e zhveshjes është konfrontuar me Nelson Vivas, ish-interist dhe sot asistent i Simeones. Duket e vështirë ta mendosh Kostan te Interi, duke qenë se te Çelsi me Antonio Konten marrëdhënia me “sherr”.

Për Milanin dhe Juven do të ishte një zgjidhje për një periudhë afatshkurtër: tani dhe menjëherë, një mbështetje për qëllimet që do të arrihen në këto muajt e parë të vitit. Por gjithmonë me rrezik, veçanërisht në një nivel ekonomik, por qëllimi mund të justifikojë mjetet dhe të na drejtojë të mendojmë për këtë.

Kësisoj për Kostan mbetet Lindja e Mesme ose e Largët. Kuadri i problemeve familjare me të cilat filloi kjo histori do të zhdukej. Gjithsesi, në vijim do të mësojmë më tepër rreth kësaj ngjarje intriguese në tregun e janarit…

B.T (Dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

Sondazh

Poll

Aksident në Maminas, përfshihen gjashtë makina

Aksident në Maminas, përfshihen gjashtë makina

'Ka rrjedhje të sekretit hetimor?' Kraja-Majkos: Për non-gratat s'përgjigjem

Komisioni/ Kraja: Me paratë e konfiskuara kemi ngritur laboratorë eksperimentale

'A ndërhyn Rama dhe ministrat në punën tuaj?/ Kraja - Alibeajt: S'komentoj, zbatoj ligjin

Dosja e Aleks Nikës/ Ndreca: A mund të transferohet në SPAK? Kraja: Duhet vlerësuar

Dvorani dhe Ina Rama për President? Berisha: Janë subjekte të ndjekjes penale

Ç'do bëhet me Teatrin Kombëtar? Zotohet Berisha: Do ndërtohet siç ka qënë

8 emrat e PD për President, Berisha: Parodi e neverishme, keqpërdorim i Ramës

FMN propozoi shkrirjen e Bordit, Berisha: Të ndërhyhet me urgjencë për çështjen e borxhit

A e përdori PD për të justifikuar non-gratën? Berisha: Partia më ka penguar

'Non-grata' në gjykatën franceze, Berisha: Ka 2 faktorë kundër meje

Nëse vjen Berisha, PD duhet të pezullohet nga PPE, ish-kryeministri: Gaboi!

Berisha thirrje BE: Na hapni negociatat! Nuk e meritojmë, por po s'ndodhi sjell trazira në rajon

'Shqipëria anëtar i asociuar i BE'/ Rama: Mbështes vizionin e Macron

Gjermania kundër Ballkanit të Hapur? Rama: Ushqim për konsum lokal

'Ballkani i Hapur'/ Charles Michel: E mbështes, uroj që të gjithë t'i bashkohen nismës

'Ndryshojmë kursin'/ Rama: Nëse Bullgaria s'hap rrugë, do i shpëtojmë kthetrave të tyre

Integrimi/ Pse duhet mbajtur peng Shqipëria? Michel: Duhen zgjidhur konfliktet, ju mbështes

Integrimi në BE, Charles Michel: Angazhimi ynë nuk ka ndryshuar

Integrimi në BE/ Rama: Kemi hedhur hapa njëjtë si vendet që i kanë çelur negociatat

Aksioni i SPAK, Berisha: U dekonspirua, Edi Rama u shqetësua, dha mesazh tek bandat

Raporti i FMN, Ibrahimaj: Do jemi më të kujdesshëm, do analizojmë çmimet

Autori i vë zjarrin furgonit të policit në Shkodër, i maskuar si grua

Demokratja-Berishës: Ti je i ndershëm, këta të tjerët kanë nga 100 dashnore

Emri i presidentit të ri, Alibeaj flet për firmat: I kam! Në mbledhje sot ishin 26 deputetë

Negociatat për president tek PD, Alibeaj: Nesër pasdite do kemi mbledhje tjetër

17 shoferë “dru” në timon, 27-vjeçari rreh efektivin e Policisë teksa e shoqëronte

A janë arrestimet e Nuredin Dumanit? Kreu i SPAK se "lëshon" PENTITON: Nuk flas dot...

Pse s'janë arrestuar Ervis Martinaj dhe Suel Çela? Kraja dhe Nano: Po i kërkojmë akoma...

Ka dyshime për dekonspirtim?Kreu i SPAK: Jo!Do i shkojmë deri në fund, s'ka rëndësi sa të fortë janë

Cili ka qenë roli i shefit të Krimeve, Palushit? Arben Kraja: Ka shpërduar detyrën!

ZBULOHET emri i aksionit të SPAK, kuptimi! Kush e kishte "plumbin e artë"...

MEGAAKSIONI, Arben Kraja jep DETAJE: Shkatërruam 8 banda, të dhunshëm, paguanin shumë për vrasje

Zgjedhja e Presidentit, Bylykbashi: Alibeaj ka marrë përsipër t’i sigurojë Ramës votat

Shpërthim me tritol në lokalin Radhimë! Ambienti i marrë me qira nga kunati i Çelës

Momenti kur djali i Arben Mërkurit largohet nga vendngjarje, ia vranë të atin para syve

Vrasja në Sukth, dalin pamjet nga vendngjarja

'A ka më deputetë që hetohen?'/ Arben Kraja 'kyç gojën': Nuk jap përgjigje, e thotë ligji

Kreu i SPAK: 80% të rasteve që kemi në dorë, as që e dinë se janë nën hetim

Dosja 184 s'i "shqitet" Ulsi Manjës, Tabaku ia kujton para Arben Krajës, ministri: Kam një merak

PS sulmon SPAK, Balla: Pse s'hetohet Berisha? Tabaku e mbron: Shikoni "non grata-t" tuaja

'41 prokurorë janë shkarkuar'/ Kreu i KLP: Disa janë kërcënuar me jetë, u morën në mbrojtje

Qeveria miraton fond shtesë 160 mln lekësh për federatat sportive dhe sportistët elitarë

Manastirliu: Kemi miratuar financim shtesë për sistemin shëndetësor

Conferencë League! 25 Maji ditë pushimi, s'lejohen makinat, 'mbyllet' Tirana

Procesi i Rindërtimit, Ahmetaj: Do ndërtojmë 167 shkolla, 137 kompani marrin pjesë, program unik

Me kë e ka? Rama: Flet shumëkush për bujqësinë, ose s'kanë lidhje ose s'kuptojnë

Presidenti i ri/ Arrihet akordi! Balla-opozitës: Deri në raundin e tretë propozimet i keni ju

Presidenti i ri/ Balla-opozitës: Deri në raundin e tretë propozimet i keni ju

Basha lë me 'hije' kolegët, Agron Duka frikë të bëjë llogari: Se mos bëj ndonjë gabim?