Politike

Dështimi me negociatat, PDIU: BE-ja s’pranon një vend që eksporton vetëm krim të organizuar

Në një deklaratë për mediat PDIU-ja thekson se pas dështmimit me negociatat çdo përrallë e lobuar dhe e bojatisur mirë për reforma të suksesshme bie.
Featured image of article: Dështimi me negociatat, PDIU: BE-ja s’pranon një vend që eksporton vetëm krim të organizuar Shpetim Idrizi

TIRANË– PDIU-ja ka reaguar në lidhje me vendimin e Këshillit Europian për të mos hapur negociatat me Shqipërinë për anëtarësimin në BE. Në një deklaratë për mediat, Partia për Drejtësi, Integrim dhe Unitet shkruan se pas dështmimit me negociatat çdo përrallë e lobuar dhe e bojatisur mirë për reforma të suksesshme bie.

Ndër të tjera PDIU-ja shprehet se për gjithë situatën ku është katandisur vendi ynë, i vetmi përgjegjës është kryeministri Edi Rama dhe politikat e tij që sipas partisë në fjalë janë në mbrojtje të krimit, shkatërruesit të demokracisë funksionale dhe ekonomise.

Më tej në deklaratë theksohet se bashkimi Europian nuk mund të pranojë një vend si Shqipëria që sipas reagimit zyrtar eksporton vetëm krim të organizuar, drogë dhe emigrantë.

Deklaratë për media e PDIU

Dje Këshilli Europian vendosi zyrtarisht moshapjen e negociatave me Shqipërinë.

Shqiptarët kanë që nga viti 2014 kur Shqipëria mori statusin e vendit kandidat që shpresojnë hapjen e negociatave me BE.

Pas tre vitesh përgjatë të cilave kryeministri përsëriste pa u lodhur se negociatat ishin hapur dhe Shqipëria kishte marrë dritën jeshile për në Europë, sot u shkrua e zezë mbi të bardhë që Shqipëria e kish të pamundur të vazhdonte në rrugën e saj të integrimit.

Lajmi është më shumë se i keq për vendin dhe nuk ka shqiptar që këtë JO të Brukselit nuk e konsideron si një lajm negativ për të dhe të ardhmen e tij..

Pas kësaj, çdo përrallë e lobuar dhe e bojatisur mirë për reforma të suksesshme bie.

Familja Europiane e ka të pamundur të pranojë një vend që eksporton vetëm krim të organizuar, drogë dhe emigrantë dhe siç theksoi Presidenti Macron sot jemi në vendin e dytë për azilkërkues.

Gjysëm milioni shqiptarë që ikin nga sytë këmbët janë treguesi më domethënës për gjendjen në vend.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Për gjithë situatën ku është katandisur vendi ka vetëm një përgjegjës, kryeministri Edi Rama dhe politikat e tij në mbrojtje të krimit, shkatërruesit të demokracisë funksionale dhe ekonomise, të cilat po detyrojnë shqiptarët të braktisin masivisht vendin dhe po i vënë Shqipërisë një vulë turpi të pamerituar në familjen Europiane.

Alibia e problemeve të brendshme të Europës është e paparanueshme.

Boll më me arrogancën qesharake të brekusheve dhe liderit rajonal bartës së ideve për Shengenin Ballkanik të Titos, e pa Kosoven, si alternativë për një vend si Shqipëria që e ka vuajur në gjithë historinë e vet mijëra – vjeçare, qenien fizikisht në Europë dhe poitikisht dhe administrativisht në perandoritë e Lindjes.

Ka tre vite që shqiptarët po gënjehen me zë dhe figurë nga vetë kryeministri i tyre çdo tetor kur hap shishen e shampanjës për hapjen e negociatave.

Kemi një deklaratë me zë dhe figurë nga presidenti francez i cili jo vetëm nuk pranon dot emigracionin, drogën  dhe krimin shqiptar por thekson se liberalizimi i vizave do duhej të ishte menduar, sepse nuk solli impaktin pozitiv që mendohej.

Pas kësaj deklarate çdo interpretim është i tepërt.

I vetmi hap që kryeministri duhet të mendojë sot dhe pa humbur asnjë minutë është dorëheqja e tij dhe hapja rrugë e normalizimit të klimës politike në Shqipëri dhe zgjedhjeve te parakohshme .

Pluralizimi politik dhe demokracia janë gurët e themelit të familjes europiane.

Sot rrezikojmë këto dy arritje të jashtëzakonshme të shoqërisë shqiptare në emër të një pushteti të vjedhur nga krimi dhe autoritarizmi.

Ky reagim vjen një ditë pas dështimit të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut për të marrë një ‘PO’, për çeljen e negociatave. Nga ana tjetër, kryeministri Edi Rama doli dje në një konferencë nga kryeministria, ku nuk pranoi asnjë përgjegjësi dhe tha se mocioni i mosbesimit, duhet bërë në Francë tek parlamenti i Macron.

(f.m/dosja.al)

Shto Koment