Politike

Dështimi i negociatave/ Media zviceriane ngre alarmin: Lindja po shtrin ndikimin në Ballkan, Perëndimi e la në duart e Rusisë, Kinës dhe Turqisë

“Neue Zurcher Zeitung”i ka kushtuar një analizë vendimit të BE-së për negociatat me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Theksohet se në Ballkan por rritet ndikimi i Lindjes.
Featured image of article: Dështimi i negociatave/ Media zviceriane ngre alarmin: Lindja po shtrin ndikimin në Ballkan, Perëndimi e la në duart e Rusisë, Kinës dhe Turqisë Foto ilustruse

Tiranë- Për çështjen e dështimit të negociatave me BE-në e përditshmja zvicerane “Neue Zurcher Zeitung”, shkruan se pas këtij vendimi të BE-së , fronti tjetër i Lindjes do të shtrijë ndikimin e tij në vendet e Ballkanit. Në shkrim theksohet se perëndimi po vë Ballkanin në duart e Rusisë, Kinës dhe Turqisë.

“Vetëm një javë pasi BE mbylli shtyu sërish negociatat me Maqedoninë e Veriut, kryeministrja serbe Ana Brnabic udhëtoi në Moskë për të nënshkruar një marrëveshje të tregtisë së lirë me Bashkimin Ekonomik Eurasian të Rusisë. Udhëtimi i saj mund të ketë qenë i planifikuar në mënyrë të pavarur nga rezultati i Samitit të BE, por sidoqoftë kjo lëvizje brenda këtij harku kohor mund të lidhur me veton franceze kundër nisjes së bisedimeve për hapjen e negociatave me Shkupin dhe Tiranën. Mungesa e një perspektive të mirëfilltë të pranimit, çon në një largim nga Perëndimi dhe ndihmon lojtarët si Rusia, Kina dhe Turqia të ushtrojnë më shumë ndikim në Ballkan. Presidenti serb Aleksandar Vuçiç tha për Financial Times këtë javë se samiti i BE tregoi nevojën për të mbajtur lidhje të ngushta me Pekinin dhe Moskën.

Ndikimi në rritje i këtyre shteteve paraqet rreziqe reale për Ballkanin. Moska po lufton për të rritur ndikimin perëndimor në rajon veçanërisht atë të NATO-s. Rusia është shumë mirë e përgatitur për të shfrytëzuar linjat historike të gabimeve dhe paqëndrueshmëritë latente në rajon. Zhgënjimi në rritje për BE-në rrit shtrirjen e Rusisë.  Ankaraja eksporton në një farë mase kuptimin e saj për sundimin e ligjit dhe kërkon gjithnjë e më shumë mbështetje në persekutimin e kundërshtarëve të qeverisë. Kjo shprehet, për shembull, në presionin ndaj shkollave në rrjetin Gylen, i cili konsiderohet inuciues i përpjekjes për grusht shteti 2016 në Turqi.”, thuhet në shkrim.

Po kështu një analizë është bërë edhe për marrëveshjen e Prespës mes Maqedonisë së Veriut dhe Greqisë. Në të theksohet se Maqedonia e Veriut ka dalë kundër marrëveshjes me Greqinë për çështjen e emrit,pas ‘JO’-së nga BE-ja.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

“Me refuzimin e Maqedonisë së Veriut edhe projektligji nuk respektohet më. Qeveria në Shkup ka dalë kundër mosmarrëveshjes për emrin me Greqinë përballë një kundërshtimi të madh në mënyrë që t’i hapë rrugën bisedimeve të pranimit. Nuk ia vlen. Në funksion të presionit të madh të brendshëm, qeveria tani po kërcënon të tërhiqet. Për aspirantët e BE-së në Ballkan, prandaj, samiti i fundit në Bruksel shënon përfundimisht një pikë kthese.”, thuhet në shkrimin  e medias zviceriane.

 Pak ditë më parë, KE vendosi që të mos hapë negociatat me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Në dy ditë diskutimeve mes liderëve të BE, nuk pati një vendim unanim për çeljen e dritës jeshile. Ishte Franca, Danimarka dhe Holanda që nuk ishin të bindura për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut duke shtyrë diskutimet për në maj 2020. Maqedonia e Veriut do të shkojë në zgjedhje të parakohshme, ndërsa qeveria shqiptare ka bërë fajtore BE-në për këtë vendim negativ.

Burimi: “Neue Zurcher Zeitung”

J.V/Dosja.al

Shto Koment