Politike

Dështimi i negociatave/ Fajon sulmon ashpër Macron: Ka marrë peng BE-në, lojë e ndyrë politike e Francës

Në një postim në Tëitter, Fajon ka sulmuar ashpër Macron duke thënë se po luan një lojë të ndyrë duke cënuar besueshmërinë e BE.
Featured image of article: Dështimi i negociatave/ Fajon sulmon ashpër Macron: Ka marrë peng BE-në, lojë e ndyrë politike e Francës Tanja Fajon

BRUKSEL- Anëtarja e Parlamentit Europian Tanja Fajon ka reaguar sërish për hapjen e negociatave të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut.

Në një postim në Tëitter, Fajon ka sulmuar ashpër Macron duke thënë se po luan një lojë të ndyrë duke cënuar besueshmërinë e BE.

Jam ekstremisht e zhgënjyer që Bashkimi Europian humbi edhe një tjetër mundësi për të demonstruar se çështjet e zgjerimit ka rëndësi dhe se ne i mbajmë premtimet tona. Bashkimi Europian është marrë sërish peng nga Franca e cila nuk kupton dhe vazhdojë të minojë interesin tonë për Ballkanin.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria nuk morën një dritë jeshile për hapur bisedimet me BE ditën e djeshme. Parlamenti Europian mbetet një aleat i fortë gjithesi. Besueshmëria e Unionit është shkatërruar. Franca po luan lojë të ndyrë politike dhe kam frikë se të gjithë do të paguajnë çmimin”, shkruan Fajon.

Sot është mbyllur kapitulli i negociatave, ku Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut kanë dështuar. Presidenti i Këshillit të Europës Donald Tusk ka konfirmuar lajmin se në samitin e sot¡m nuk do të ketë diskutime për negociatat për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut.

(a.m/dosja.al)

2 Komente në “Dështimi i negociatave/ Fajon sulmon ashpër Macron: Ka marrë peng BE-në, lojë e ndyrë politike e Francës

  1. Faleminderit nga gjithe Shqiptaret Tania Fajon. Je vertet nje nga miqt me te mire te popullit shqiptare anembane rruzullit tokesore. Francezet treguan qe kurre nuk na kane dashur si popull sa edhe na shperben ne 1913 sepse jemi popull autoktone. Turp per nje plere si Macron.

    • Macron e meriton plaken qe ka ne krah.
      Megjithate fajin shqiptareve ja ka piktori i cmendur bashke me cunat etjere te bllokut qe drejtojne Shqiperine

Shto Koment