Aktualitet

Dëshmorët nuk harrohen! Humbën jetën nga shpërthimi i minës në Letoni, si u nderuan në kampin Adazi major Tanushi e nëntetarja Hasanaj

Në ditën e dëshmorëve në Letoni, në kamp u nderuan edhe dëshmorët shqiptarë major Klodian Tanushi dhe nëntetar Zarife Hasanaj.
Featured image of article: Dëshmorët nuk harrohen! Humbën jetën nga shpërthimi i minës në Letoni, si u nderuan në kampin Adazi major Tanushi e nëntetarja Hasanaj Zarife Hasanaj dhe Klodian Tanushi

TIRANË– Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka ka shpërndarë një foto nga kampi Adazi në Letoni, ku edhe humbën jetën dy ushtarakët shqiptarë.

Në ditën e dëshmorëve në Letoni, në kamp u nderuan edhe dëshmorët shqiptarë major Klodian Tanushi dhe nëntetar Zarife Hasanaj, të cilët humbën jetën nga shpërthimi i një predhe gjatë stërvitjes së tyre.

“Në Camp Adazi u nderuan edhe dëshmorët tanë major Klodian Tanushi dhe nëntetar Zarife Hasanaj. Lavdi përjetë!,”-shkruan në statusin e saj Xhaçka. 

Postimi i plotë: 

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

 

Më 6 maj në kampin e NATO-s në Letoni gjatë një seancë stërvitore shpërtheu një minë. Si pasojë e shpërthimit humbi jetën në vend nëntetarja Zarife Hasanajdhe u plagos rëndë major Klodian Tanushi. I plagosur mbeti edhe nëntetari Julian Kapaj. 

Katër ditë më pas, humbi jetën edhe major Tanushi, i cili nuk i mbijetoi dot plagëve të marrë.  Dy ushtarakët e vrarë u nderuan me titullin “Dëshmor i atdheut”.

(k.m/dosja.al)

Shto Koment