Bota

Dermatologët japin KËSHILLAT: Rritja e temperaturave dhe maskat, nuk duhet harruar kremi i diellit

Ekspertët e Sidemast, Shoqatës Italiane të Dermatologjisë kanë hartuar disa këshilla në lidhje me mbrojtjen në kohën e rritjes së temperaturave dhe maskave anti-covid. Këshillat u kushtohen të rriturve dhe fëmijëve për një pastrim të thellë dhe hidratim të lëkurës me produkte delikate deri te këshillat për të ushqyerit.
Featured image of article: Dermatologët japin KËSHILLAT: Rritja e temperaturave dhe maskat, nuk duhet harruar kremi i diellit maskat anti-covid

ITALI- Vera është afër dhe të gjithë dëshirojnë të  çlirohen nga detyrimi i maskave anti-covid. Ekspertët e Sidemast, Shoqatës Italiane të Dermatologjisë kanë hartuar disa këshilla për të inkurajuar vështirësitë midis rritjes së temperaturave dhe mbrojtjes. Mediat e huaja shkruajnë se dermatologët italian kanë përgatitur disa këshilla që u kushtohen të rriturve dhe fëmijëve.

Pasquale Frascione, nënkryetar i Sidemast thotë se përkeqësimet e fytyrës mund të krijohen nga përdorimi i maskave.

Ato mund të shkaktohen për shembull nga përbërja e elastikut ose nga ndjeshmëria ndaj metalit që përdoret për të modeluar maskën në hundë. Por ato gjithashtu mund t’i atribuohen përdorimit të papërshtatshëm të maskës. Nëse tentojmë ta përdorim atë për një kohë të gjatë. Ose mund të ketë gjurmë të detergjenteve nëse maska, pasi të jetë larë, nuk është shpëlarë mirë, ose, nëse është dezinfektuar me një sprej pastrues, nuk është akoma e thatë ,”- tha ai.

Këshillat e zhvilluar nga dermatologët italianë mund të ndihmojnë në rivendosjen e një pamje të shëndetshme në atë që ndryshe pëcaktohet si “covidface”.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Kjo do të thotë një fytyrë që mund të plaket edhe pesë vjet në vetëm gjashtë muaj pandemi me theksimin e qeseve, rrathëve të errët, rrudhave , lëkurë të tharë, sy të shurdhër. Për këtë arsye, maskat e bardha të certifikuara CE duhet të vishen gjithmonë, në pëlhura natyrore ose hipoalergjike që mund të ndihmojnë lëkurën të marrë frymë. Ekspertët thonë nëse e dini që do të duhet të vishni maskën për një periudhë të zgjatur duhet të bëjmë kujdes të madh në zgjedhjen e produkteve për pastrimin dhe rutinën e hidratimit.

Hidratimi i lëkurës është tepër thelbësor prandaj dhe dermatologët me ardhjen e verës gjithashtu këshillojnë se nuk duhet të harrojmë një krem dielli sepse rrezet e diellit gjithashtu kalojnë përmes indeve.

(f.i/dosja.al)

Shto Koment