KRYESORET
Sport

Pas agjërimit, derbi kryeqytetit në ditën e festës së Bajramit…

12 Maj 2021, 18:03 Nga DOSJA

TIRANE – Sot, në ditën e fundit e muajit të Ramazanit, skuadrat e Superiores po përgatiten për sprintin final, pasi kanë mbetur edhe 4 javë nga përfundimi i kampionatit. Ndërkohë, asnjëra prej tyre nuk ka arritur dhe as ka gjë të sigurtë sa i përket objektivave.

Ky muaj i shenjtë ka sjellë një qetësi, që pasqyrohet edhe me rezultate positive, veçanërisht te skuadrat e kryeqytetit, lojtarët e së cilave janë përballur edhe me sfidën e agjërimit, veç asaj sportive.

“Eshte një muaj shumë i shenjtë dhe ne besimtarët muslimanë mezi e presim. Me ndihmën e Zotit do ia dalim. Sigurisht një muaj si ky shfrytëzohet edhe më tepër se cdo ditë nga besimtarët për lutje dhe për shprehjen e dëshirave për arritjet e ndryshme në jetë, vedc shëndetit,”- shprehet mesfushori i të kuqve të Partizanit.

“Jo vetëm tani, por edhe në ditë jashtë Ramazanit, ne bëjmë dua edhe për arritjet sportive. Direkt pas stërvitjes ne shkojmë të gjithë bashkë çelim iftarin”- deklaron mbrojtësi i bardhebluve të Tiranës, Erjon Hoxhallari.

Në një sezon jo normal me ndeshje çdo tri ditë si e përballuan lojtarët këtë sprovë?

“Ndeshjet janë të gjitha pasdite dhe është shumë e vështirë që të agjërosh, kështu e kemi prishur ndonjë ditë për ta rikuperuar pas Ramazanit,”- thotë Broja i Partizanit.

“Unë jam besimtar, por jo praktikant. Megjithatë asnjëherë nuk ndërhyj te lojtarët e mi për t’i ndalur për të mbajtur agjërimin, pasi ata janë profesionist. Meritojnë respect ata që po agjërojnë dhe po luajnë futboll,”– shprehet Orges Shehi, tekniku i bardhebluve.

“Kemi qenë në formë shumë të mirë dhe këtë gjë e kanë treguar rezultatet, por gjithmonë kemi qenë të kujdesshëm për të mos cënuar objektivat e klubit dhe për këtë arsye ditën e ndeshjes e kemi ndërprerë agjërimin,”- flet portieri i bardhebluve, Ilior Lika, një besimtar dhe praktikant i hershëm i fesë islame.

Po si shihet një agjërues në një skuadër futbolli?

“Na respektojnë shumë, si lojtarët ashtu edhe trajneri, që në momente të caktura na ka thënë që po e keni të vështirë ta ndalim stërvitjen. Por ne e kemi vazhduar si të gjithë të tjerët, pasi jemi mësuar, tani u bë vite që agjërojmë,”- shprehet Ron Broja.

“Ky Ramazan është ndryshe nga të tjerët, se jam larg familjes. Nga ana shpirtërore, normal që ndihesh më mire, pasi e di që po bën diçka veç për Zotin. Po të ngriti jeta lart, ulu poshtë dhe falendero Zotin,”- thotë portieri prishtinas, Visar Bekaj i Tiranës.

B.T (Dosja.al)

Rama është propozuar për president nga disa deputetë socialiste, mendoni se:

View Results

Sondazh

Poll

'Faleminderit përfaqësues të DASH'/ Çupi ngatërrohet në Komision, buzëqesh: S'keni shansin

'Faleminderit përfaqësues të DASH'/ Çupi ngatërrohet në Komision, buzëqesh: S'keni shansin

Rrëfimi i Dumanit/ Berisha: S’kisha dëgjuar që bandat rivale të merrnin të njëjtin vrasës

PPE për krizën në PD? Berisha: S’e di, e vlerësojmë, disa nga ne do shkojnë

Berisha korrigjohet: Ia paskam thënë gabim emrin Dumanit, e paska Nuredin

Duma e Alizoti në mbledhjen e Rithemelimit, Berisha: Do e merrni vesh në darkë

3 Komisionet në duart e Alibeajt, Berisha: Përpjekje Ramës për ta lënë vendin pa Opozitë

Miraka te Ligjet, Berisha: Bardhi të japë sqarime për vrasjen në Elbasan

Berisha: Alibeaj merr në mbledhje demokratë që nuk janë pjesë e grupit të PD

Berisha paralajmëron protesta: Droga është normë në polici, mjaftojnë dy vrasjet e fundit

Nesër zgjidhet kryesia e PD/ Berisha: Sot dorëzoj emrat

Pas Dumanit, Berisha thirrje Besian Xhixhës: Trego lidhjet e krimit me politikën

Berisha: Dumanit po i censurojnë dëshmitë, nxirrni tabulatet e Taulant Ballës me Suel Çelën

Berisha thirrje Nuredin Dumanit: Trego gjithçka, deri tani ke thënë ato që dimë të gjithë

Berisha: Gjykata Supreme janë Rama e Don Agaçio, gjthçka ndodh në dhomë këshillimi

Manja ‘pastroi’ dosjet, Berisha: Mafia e pronave u amnistua, mjafton të çojnë qesen në Apel

S'përmbahen! Bardhi: Mos më ngri zërin mua. Bushka: Flisni 7 veta në kor

PLAS KEQ te Ligjet/ Bushka: Ne jemi ndryshe Gazi, ty të është vrarë dikush në zonën elektorale

Raporti i Administratës Publike, Bardhi: Keni analizë për patronazhistët, keni marrë masa?

Raporti i Administratës Publike/ Alibeaj: Pse gjatë vitit zgjedhor ka pasur më shumë rekrutime?

Anëtarët e ish-sigurimit të Shtetit/ Alibeajt s'i pranohet kandidati, ngre zërin: Ja provat

Socialistët miratojnë të propozuarin e Berishës, Simon Miraka

Sherr te Ligjet/ Bardhi: Të pafytyrë, votuat të propozuarin e non-gratas. Bushka: Lëri patetizmat

Në qendër të Tiranës, aksidentohet autobusi i linjës së Institutit

Emrat e Alibeajt për Zgjedhoren, Balla: Sa t'i sjellë, do i miratojmë, më në fund

Presidenti/ Balla: Votat do i gjejmë, po konsultohem me dy grupet e tjera të Opozitës

Bylykbashi anëtar i Reformës Zgjedhore, Alibeaj: Nuk është provokim

'Jam kryetar grupi'/ Alibeaj: Brenda PD s'ka përplasje, s'ka bojkot për presidentin, të hënën....

Procesi i zgjedhjes, Alibeaj: Jemi gati deri në 12 të natës nëse PS ndryshon mendje

Zgjedhja e Presidentit/ Alibeaj: Maxhoranca nuk i ka 71 vota, është realitet

Procesi i Presidentit/ Ndryshon mendim pas mbledhjes, Alibeaj: Do marrim pjesë

Cilët kryebashkiakë do kallëzohen? Manja: Hetimi ka rregulla, s'bëj publike asnjë rast

Rrezikon Shqipëria nga lufta?Peleshi:Jemi të sigurtë,NATO reagon sa herë që preket një pëllëmbë tokë

Shqipëria ngre bazë të dhënash për emergjencat, çon togë në Bullgari, zgjeron kontributin në NATO

Balluku: Ka abonentë familjarë që përdorin mbi 5 mijë kw mujorë, do kenë pishina, s'fikin dritat

Miratohet koncensioni për ndërtimin e aksit Thumanë-Kashar

Qeveria vendos transferimin e të dhënave për licensat e minierave

A e ka gati Shqipëria dosjen për çështjen e detit në Hagë? Xhaçka: Në atë fazë jemi

Mbështetje për emigrantët shqiptarë në Greqi? Xhaçka: E diskutova me Dendias, do njihet gjuha shqipe

Shqipëria jep OK për futjen e Suedisë e Finlandës në NATO

Gjuhë të huaja e letërsia, ulet mesatarja që duhet të kenë maturantët për këto degë

Kisha

Mbledhja e grupit, Berisha mbërrin në selinë blu: Alibeaj vegël e Ramës, po fyejnë Diasporën

Forumi i PPE, Berisha: Po mbajnë qëndrim neutral, zëri ynë s’do mungojë

S’ju uroi asnjë ambasadë, Berisha: S’e mbaj mend ta kenë bërë ndonjëherë

Marrëdhënia me SHBA, Rama: Miqtë e BE s'e kuptojnë, u dukemi budallenj

Rama: Kemi gati projektin për një bazë detare të NATO-s, do ia paraqesim gjeneralit

Yuri Kim në sallë, Edi Rama: Do flas anglisht, të shmang përkthimin e keq që krijon probleme

U nderua me medalje, gjenerali amerikan 'i mahnitur' pas Ramës: Jeni lider!

Rama i dorëzon medalje Komandantit të NATO-s: Do bëjmë plan për një bazë detare

INCIDENTI- Rama mezi i vendos medaljen gjeneralit amerikan: Më fal, s'qenka e lehtë