KRYESORET
Sport

‘Derbi i Madonninës’: Milani +7 pikë para, por “bookmakers” shohin Interin favorit

6 Nëntor 2021, 06:52 Nga DOSJA
‘Derbi i Madonninës’: Milani +7 pikë para, por

ITALI – Pragndeshja e parë e dy skuadrave të Milanos për këtë sezon, i konsideruar si “Derbi i Madonninas”, është ajo që përjetohet me një frymë, në pritje të deklaratave në konference të Stefano Pioli dhe Simone Inzaghi dhe të rejat më të fundit nga seancat stërvitore të dy skuadrave. Sa i përket kuqezinjve, priten konfirmime të mira nga rikuperimet e Rebic dhe Ballo-Touré: dje ata të dy punuan në grup dhe, pa rrethana të paparashikuara, të dy do të thirren për ndeshjen e “San Siros”.

Milani do të vijë në ndeshjen e nesërme të fortë, pra me një rikuperim të rëndësishëm dhe, mbi të gjitha, me +7 pikë më tepër në renditje ndaj rivalëve zikaltër. Ibra dhe shokët e tij, kanë 10 fitore në 11 ndeshjet e para të Serie A. Klubi kuqezi nuk kishte nisur kurrë kaq fuqishëm kampionatin dhe derbi i nesërm mund të përshtatej në mënyrë të përkryer për të vendosur “qershinë” në pjesën e pare të kampionatit.

Megjithatë, duke parë se kush është favorit, sipas “bookmakers”, Interit i jepet përparësi ndaj Milanit. Sipas analistëve të “Snai”, për shembull, në San Siro “2” e zikaltërve kuotohet në 2.20, fitorja e kuqezinjve jepet me 3.05, ndërsa “X” kuotohet me 3.60.

Shifra të cilat, me sa duket, përmbysin hierarkinë e diktuar deri tani nga fusha, por që ndjekin atë origjinale të hartës. Interi, në fakt, është në letër më i fortë se Milan, sepse ata janë kampionë në mbrojtje, sepse ata janë një ekip për t’u mposhtur, sepse ata janë një ekip me përvojë dhe mjaft solidë taktikisht dhe mendërisht. Por Milani e ka demonstruar vazhdimisht në të kaluarën, dy vjet, se është në gjendje të luajë me të gjithë, për të mos përmendur që 57.000 tifozët e Milanit në “San Siro”, të cilët mund të luajnë një rol vendimtar.

B.T (Dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

Sondazh

Poll

Edi Paloka

Edi Paloka

Berisha: Moment i veçantë, PD kaloi nga humbja në humbje, duhet të mësojmë

Këshilli Kombëtar/ Paloka: Jemi 200 anëtarë, kuorumi është plotësuar

Nis Këshilli Kombëtar i PD, Paloka: Urimin e parë ia dërgoj Berishës, kishim vështirësi por ia dolëm

I gjenden lëndë narkotike në banesë, arrestohet 29-vjeçari në Mamurras

'Faleminderit përfaqësues të DASH'/ Çupi ngatërrohet në Komision, buzëqesh: S'keni shansin

Rrëfimi i Dumanit/ Berisha: S’kisha dëgjuar që bandat rivale të merrnin të njëjtin vrasës

PPE për krizën në PD? Berisha: S’e di, e vlerësojmë, disa nga ne do shkojnë

Berisha korrigjohet: Ia paskam thënë gabim emrin Dumanit, e paska Nuredin

Duma e Alizoti në mbledhjen e Rithemelimit, Berisha: Do e merrni vesh në darkë

3 Komisionet në duart e Alibeajt, Berisha: Përpjekje Ramës për ta lënë vendin pa Opozitë

Miraka te Ligjet, Berisha: Bardhi të japë sqarime për vrasjen në Elbasan

Berisha: Alibeaj merr në mbledhje demokratë që nuk janë pjesë e grupit të PD

Berisha paralajmëron protesta: Droga është normë në polici, mjaftojnë dy vrasjet e fundit

Nesër zgjidhet kryesia e PD/ Berisha: Sot dorëzoj emrat

Pas Dumanit, Berisha thirrje Besian Xhixhës: Trego lidhjet e krimit me politikën

Berisha: Dumanit po i censurojnë dëshmitë, nxirrni tabulatet e Taulant Ballës me Suel Çelën

Berisha thirrje Nuredin Dumanit: Trego gjithçka, deri tani ke thënë ato që dimë të gjithë

Berisha: Gjykata Supreme janë Rama e Don Agaçio, gjthçka ndodh në dhomë këshillimi

Manja ‘pastroi’ dosjet, Berisha: Mafia e pronave u amnistua, mjafton të çojnë qesen në Apel

S'përmbahen! Bardhi: Mos më ngri zërin mua. Bushka: Flisni 7 veta në kor

PLAS KEQ te Ligjet/ Bushka: Ne jemi ndryshe Gazi, ty të është vrarë dikush në zonën elektorale

Raporti i Administratës Publike, Bardhi: Keni analizë për patronazhistët, keni marrë masa?

Raporti i Administratës Publike/ Alibeaj: Pse gjatë vitit zgjedhor ka pasur më shumë rekrutime?

Anëtarët e ish-sigurimit të Shtetit/ Alibeajt s'i pranohet kandidati, ngre zërin: Ja provat

Socialistët miratojnë të propozuarin e Berishës, Simon Miraka

Sherr te Ligjet/ Bardhi: Të pafytyrë, votuat të propozuarin e non-gratas. Bushka: Lëri patetizmat

Në qendër të Tiranës, aksidentohet autobusi i linjës së Institutit

Emrat e Alibeajt për Zgjedhoren, Balla: Sa t'i sjellë, do i miratojmë, më në fund

Presidenti/ Balla: Votat do i gjejmë, po konsultohem me dy grupet e tjera të Opozitës

Bylykbashi anëtar i Reformës Zgjedhore, Alibeaj: Nuk është provokim

'Jam kryetar grupi'/ Alibeaj: Brenda PD s'ka përplasje, s'ka bojkot për presidentin, të hënën....

Procesi i zgjedhjes, Alibeaj: Jemi gati deri në 12 të natës nëse PS ndryshon mendje

Zgjedhja e Presidentit/ Alibeaj: Maxhoranca nuk i ka 71 vota, është realitet

Procesi i Presidentit/ Ndryshon mendim pas mbledhjes, Alibeaj: Do marrim pjesë

Cilët kryebashkiakë do kallëzohen? Manja: Hetimi ka rregulla, s'bëj publike asnjë rast

Rrezikon Shqipëria nga lufta?Peleshi:Jemi të sigurtë,NATO reagon sa herë që preket një pëllëmbë tokë

Shqipëria ngre bazë të dhënash për emergjencat, çon togë në Bullgari, zgjeron kontributin në NATO

Balluku: Ka abonentë familjarë që përdorin mbi 5 mijë kw mujorë, do kenë pishina, s'fikin dritat

Miratohet koncensioni për ndërtimin e aksit Thumanë-Kashar

Qeveria vendos transferimin e të dhënave për licensat e minierave

A e ka gati Shqipëria dosjen për çështjen e detit në Hagë? Xhaçka: Në atë fazë jemi

Mbështetje për emigrantët shqiptarë në Greqi? Xhaçka: E diskutova me Dendias, do njihet gjuha shqipe

Shqipëria jep OK për futjen e Suedisë e Finlandës në NATO

Gjuhë të huaja e letërsia, ulet mesatarja që duhet të kenë maturantët për këto degë

Kisha

Mbledhja e grupit, Berisha mbërrin në selinë blu: Alibeaj vegël e Ramës, po fyejnë Diasporën

Forumi i PPE, Berisha: Po mbajnë qëndrim neutral, zëri ynë s’do mungojë

S’ju uroi asnjë ambasadë, Berisha: S’e mbaj mend ta kenë bërë ndonjëherë

Marrëdhënia me SHBA, Rama: Miqtë e BE s'e kuptojnë, u dukemi budallenj