Rajoni

“Der Standard” tregon pse u rrëzua qeveria në Kosovë: Patën krisje për marrëveshjen me Serbinë, ja kur formohet qeveria e re

Gazeta shkruan se formimi i qeverisë së re pritet në fund të muajit maj, derisa kryeministri në detyrë Albin Kurti po bën thirrje për zgjedhje të reja.
Featured image of article: “Der Standard” tregon pse u rrëzua qeveria në Kosovë: Patën krisje për marrëveshjen me Serbinë, ja kur formohet qeveria e re Albin Kurti, Kryeministri në detyrë

KOSOVË- Gazeta austriake “Der Standard”, në një shkrim ka analizuar situatën politike në Kosovë, që nga rrezimi i qeverisë e Kurtit, e deri në ngërçin e krijuar për qeverinë e re. Gazeta shkruan se formimi i qeverisë së re pritet në fund të muajit maj, derisa kryeministri në detyrë Albin Kurti po bën thirrje për zgjedhje të reja.

Më tej shkruhet se një nga arsyet e rrëzimit të qeverisë kanë qenë mosmarrëveshjet me LDK-në për marrëveshjen me Serbinë. Sipas kësaj medie Kosoca është zhytur në një krizë të rëndë politike në mes të pandemisë së koronavirusit.

SHKRIMI I PLOTË

Gjykata Kushtetuese në Kosovë ndalon formimin e qeverisë së re. Formimi i qeverisë është në pritje deri në fund të majit. Kryeministri i rrëzuar Kurti bën thirrje për zgjedhje të reja. Pesë javë pas rënies së Qeverisë në Kosovë, Gjykata Kushtetuese ka ndaluar formimin e një qeverie të re. Gjykata e pezulloi në mënyrë prove të premten një dekret nga Presidenti Hashim Thaçi, i cili i kishte dhënë një politikani nga partia e qendrës së djathtë LDK-ja, mandatin e qeverisë. Formimi i qeverisë tani është në pritje deri në një vendim gjyqësor përfundimtar në fund të majit.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Qeveria e kryeministrit Albin Kurti u rrëzua me votë mosbesimi në fund të marsit pas vetëm 50 ditësh në detyrë. Shteti i vogël i Ballkanit u zhyt në një krizë të rëndë politike në mes të pandemisë së koronavirusit. Meqenëse zgjedhjet e reja fillimisht nuk ishin të mundshme për shkak të pandemisë, Thaçi kishte dekretuar një politikan nga partia e dytë më e madhe, LDK-ja, për të formuar qeverinë të enjten. Kurti e kishte refuzuar këtë si antikushtetues dhe bëri thirrje për zgjedhje të reja pasi të hiqen kufizimet e Koronavirusit.

Shkelja e koalicionit për mosmarrëveshjet mbi negociatat me Serbinë. Pas zgjedhjeve parlamentare në tetor, Kurti ishte konfirmuar si kreu i ri i qeverisë nga parlamenti në shkurt. Partia e tij e majtë nacionaliste Lëvizja Vetëvendosje dhe LDK-ja kishin rënë dakord për një qeveri të përbashkët pas disa muajsh mosmarrëveshje për ndarjen e posteve. Në mars, LKD-ja ngriti një mocion mosbesimi. Sfondi për këtë ishte një mosmarrëveshje për negociatat me Serbinë, e cila ende nuk e njeh pavarësinë e Kosovës. Në zgjedhjet e përgjithshme, partia Vetëvendosje dhe LDK-ja fituan 29 dhe 28 nga 120 vendet në Kuvend. Duke vepruar kështu, ata i shkaktuan një humbje historike PDK-së që kishte fituar në 2007 dhe kishte dalë nga lëvizja e UÇK-së.

(A.B. Dosja.al)

Shto Koment