Bota

“Der Spiegel” ZBULON detajet tronditëse: Autorët donin që Navalny të vdiste në avion, por…

Autoritetet gjermane të sigurisë aktualisht supozojnë se vetëm një shërbim sekret rus mund të helmonte Navalny gjatë rrugës për ose nga aeroporti. Duke qenë se politikani opozitar u provua të monitorohej nga afër nga shërbimi sekret rus FSB, askush nuk sheh ndonjë mundësi tjetër.
Featured image of article: “Der Spiegel” ZBULON detajet tronditëse: Autorët donin që Navalny të vdiste në avion, por… Alexei Navalny

GJERMANI– Prestigjozja gjermane ‘Der Spiegel’ së funmi ka publikuar detaje të tjera tronditës në lidhje me helmimin e opozitarit rus Alexei Navalny. Në një artikull të publikuar, së fundmi theksohet se po rriten indikacionet se Kremlini mund të ketë qenë i përfshirë në këtë ngjarje.

Sipas autoriteteve gjermane, autorët e krimit bënë një llogaritje të pamëshirshme, por fatin e keq të tyre nuk u arrit. Spiegel shkruan se helmi i përdorur kundër Navalny është një zhvillim i mëtejshëm i përbërjeve të njohura më parë të agjentit neurotoksik Novitschok.

Çfarë mendon qeveria gjermane:

Për qeverinë gjermane, përbërja e agjentit neurotoksik Novitschok është treguesi më i rëndësishëm që Presidenti rus Vladimir Putin mund të përfshihet në çështje.

Autoritetet gjermane të sigurisë aktualisht supozojnë se vetëm një shërbim sekret rus mund të helmonte Navalny gjatë rrugës për ose nga aeroporti. Duke qenë se politikani opozitar u provua të monitorohej nga afër nga shërbimi sekret rus FSB, askush nuk sheh ndonjë mundësi tjetër.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Navalny u sëmur papritmas në një fluturim nga Siberia për në qytetin Tomsk në fund të gushtit. Kritiku i Putinit tani po trajtohet në Spitalin Charité në Berlin, është zgjuar nga koma dhe po i përgjigjet mjedisit.

Po ashtu revista gjermane shkruan se autorët që kanë lëshuar helmin kanë llogaritur që  Navalni të vdiste në avion por ndërhyrja e guximshme e pilotit, i cili zbriti spontanisht në Omsk, dhe trajtimi pasues i Navalny, me një antidot në spitalin lokal, i shpëtoi jetën.

Kremlini ka mohuar në mënyrë të përsëritur çdo përfshirje në ngjarje. Në vend të kësaj, Moska akuzon qeverinë gjermane se dëshiron ta politizojë çështjen. Të premten, Moska kërkoi që Navalny të shqyrtohej në Berlin nga hetuesit rusë.

(A.K.dosja.al)

Shto Koment