Rajoni

Deputetja e LVV thirrje institucioneve të shëndetësisë: Nëse infektohen deputetët, të mos u vihen respiratorët

Gjatë fjalës së saj, Kollçaku ka shprehurn shqetësimin e saj si mjeke për situatën në të cilën u zhvillua seanca.
Featured image of article: Deputetja e LVV thirrje institucioneve të shëndetësisë: Nëse infektohen deputetët, të mos u vihen respiratorët Fatmire Kollçaku, deputete e LVV

KOSOVË- Depuetja e Lëvizjes Vetëvendosje, Fatmire Kollçakë, e cila është dhe mjeke epidemiologe ka folur sot në seancën maratonë në Kuvendin e Kosovës. Gjatë fjalës së saj, Kollçaku ka shprehurn shqetësimin e saj si mjeke për situatën në të cilën u zhvillua seanca.

Në seancën e jashtëzakonshme të Kuvendit të Kosovës për votimin e mocionit të iniciuar nga LDK për rrëzimin e Qeverisë Kurti, ajo tha se në sallën ku po mbahen punimet nuk ekzistojnë kushte për tubim në kohën e pandemisë. Më tej ajo shtoi se nëse infektohen deputetët, të mos u vihen respiratorë

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Ky mesazh që shkon nga kjo sallë është turpi. Unë kam thënë sot pa ardhur, pas pak fillon seanca e turpit dhe qëndroj prapa saj. Sot e kam postuar një video-spot, BBC që e ka jap të njerëzve që punojnë në kujdesin intensiv qendror, dhe i ftoj të gjithë ata që asnjë deputet nëse do të infektohej mos t’ia qesin respiratorin, sepse ne nuk jemi mbi ligjin, a po mendoni që jemi me imunitet politik e jemi edhe me imunitet karshi sëmundjeve, apo si deri tani gjithë politik-bërësit kanë qenë mbi ligjin, mbi shtetin, kurrgjë nuk ka vlejte, do të thotë edhe në kohë të pandemisë ne jemi mbi ligjin”, tha ajo.

(A.B. Dosja.al)

Shto Koment