Sociale

Denoncimi në Dosja.al, gjuetarët japin alarmin: Po zhduket Thëlleza e Malit, duhen masa urgjente

Një qytetar në Dosja.al ka ngritur këtë shqetësim dhe kërkon nga shteti që të merren masa urgjente, pasi ky shpend shumë i rrallë nuk do të jetë më në pyjet Shqiptare.
Featured image of article: Denoncimi në Dosja.al, gjuetarët japin alarmin: Po zhduket Thëlleza e Malit, duhen masa urgjente Thëllëza e Malit

TIRANË– Thëllëza e Malit është një shpend i cili po zhduket në Shqipëri nga gjuetia e paligjshme dhe pse ekziston moratoriumi. Një qytetar në Dosja.al ka ngritur këtë shqetësim dhe kërkon nga shteti që të merren masa urgjente, pasi ku shpend shumë i rrallë nuk do të jetë më në pyjet shqiptare.

Ai shprehet se  se janë disa metoda gjuetie të paligjshme që po dëmtojnë këtë shpend, si kapja me lak, por dhe nga shtimi i grabitqarëve.

Pershendetje, Pervec problemeve te shumta qe po kalo vendi yne duhet kthyer dhe pak vemendja nga fauna. Moratoriumi ne disa specie nuk ka dhene efekt fare. Po te shikojme Thellezen e Malit eshte shume e rrezikuar te zhduket dhe duhen marre masa urgjente. Ju si media kam pare qe e ndiqni grupin tone Gjuetia Pasion i Lindur. Ju lutem brenda mundesive publikojeni alarmin qe ngrejne gjuetaret per mbrojtjen e ketij shpendi autokton. Eshte nje trashegimi i vyer qe na i kane lene te paret dhe nuk duhet ta humbim. Me publikimin Tuaj ndoshta instancat marrin ndonje mase per mbrojtjen e saj. Kur them mbrojtjen jo nga gjuetia normale. Por, nga gjuetite e paligjshme si kapjet me lak, shtimi i grabitqareve etj”, është ky denoncimi i qytetarit.

(A.B. Dosja.al)

Shto Koment