Politike

Denoncimi i Bylykbashit: Antiligji, arma e vjetëruar e Ramës për manipulimin e listave të votuesve

Bylykbashi akuzon kryeministrin Edi Rama se po i kthen standartet e zgjedhjeve tek niveli i viteve 2000-2003.
Featured image of article: Denoncimi i Bylykbashit: Antiligji, arma e vjetëruar e Ramës për manipulimin e listave të votuesve Oerd Bylykbashi

TIRANË– Ish deputeti demokrat Oerd Bylykbashi akuzon kryeministrin Edi Rama se po i kthen standartet e zgjedhjeve tek niveli i viteve 2000-2003. Në një postim të bërë në rrjetin social ‘Facebook’, Bylykbashi shkruan se qytetarët shkojnë për të marrë një certifikatë dhe e gjejne veten të “internuar” në qytet apo fshat tjetër.

‘Edi Rames nuk i shohin syte kur afron humbja e zgjedhjeve. Kur ka frike se humb ai perpiqet te shkaterroje zgjedhjet‎. Pavaresisht tentativave te deshperuara, me 25 prill 2021 ai thjesht humb.’- shkruan Bylykbashi.

Deklarata e Oerd Bylykbashit:

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Njesoj si ne zgjedhjet per bashkine te vitit 2003 kur1, per t’u rizgjedhur Kryetar i Bashkise se Tiranes, e çoi burrin e familjes ne listen e zgjedhesve ne Kombinat dhe gruan e coi tek QSUT dhe keshtu shperndau mijera zgjedhes nga nje cep i Tiranes ne tjetrin, tani Edi Rama po perpiqet te manipuloje‎ listat e zgjedhesve me te njejten skeme. Zgjedhes1 qe banojne e votojne prej 20 apo 30 vitesh ne Tirane apo qytete te tjera, i ka degdisur me vendbanim neper Shqiperi pa e ditur qytetaret. Qytetatet po ankohen perdite se shteti ua ka ndryshuar vendbanimin pa i pyetur dhe pa kerkese te tyre siç urdheron ligji. Shkojne per te marre nje certifikate dhe e gjejne veten te “internuar” ne qytet apo fshat tjeter. Kjo eshte e paligjshme dhe perben veper penale. Ndryshimi i fundit i ligjit te Gjendjes Civile me ndikim ne zgjedhje, vetem 5 muaj para zgjedhjeve, ‎ndryshim me te cilin Qeveria heq sanksionet ‎per mosdeklarim te vendbanimit, jane vetem nje perpjekje e radhes e Rames qe te legjitimoje shkeljet dhe kaosin e listave te zgjedhesve. Çdo manipulim ne regjistrat e gjendjes civile eshte manipulim i listave te zgjedhesve. Edi Rama po i kthen standartet e zgjedhjeve tek niveli skandaloz i viteve 2000-2003. Por keto manipulime te trasha po dalin mbi uje, do te bllokohen dhe shkelesit e ligjit deri tek nepunesit e gjendjes civile qe fallsifikojne te dhenat do te pergjigjen. Presidenti i Republikes ia ktheu mbrapsht kete ligj me shkelje te standateve te zgjedhjeve. Me shume te drejte ai ngriti alarmin per kete pepjekje per manipulim ‎te listave nga Qeveria. Por Edi Rames nuk i shohin syte kur afron humbja e zgjedhjeve. Kur ka frike se humb ai perpiqet te shkaterroje zgjedhjet‎. Pavaresisht tentativave te deshperuara, me 25 prill 2021 ai thjesht humb.

(A.B)/Dosja.al

Shto Koment