Aktualitet

Dënohet me 10 vite Robert Frroku, i riu shqiptar që qëlloi 20 herë me thikë 35-vjeçarin mbetet në burg, bashkëpunëtori i tij ende në kërkim

Frroku dhe Xhuljan Perdoda, 22 vjeç, i cili është ende në kërkim, u shpallën të dy fajtorë për ngjarjen në fjalë.
Featured image of article: Dënohet me 10 vite Robert Frroku, i riu shqiptar që qëlloi 20 herë me thikë 35-vjeçarin mbetet në burg, bashkëpunëtori i tij ende në kërkim Robert Frroku

BELGJIKË– Robert Frroku, 24 vjeçari shqiptar që u ekstradua drejt Belgjikës është dënuar me 10 vite burg. Vendimi është marrë ditën e sotme nga Gjykata në Belgjikë, pasi Frroku akuzohej për vrasjen e 35-vjeçarit Abdelaziz Bouhali, ngjarje e ndodhur me 11 gusht të vitit 2016.

Frroku dhe Xhuljan Perdoda, 22 vjeç, i cili është ende në kërkim, u shpallën të dy fajtorë për ngjarjen në fjalë.

24-vjeçari shqiptar i akuzuar për vrasje u ekstradua drejt Belgjikës më 17 qershor të këtij viti. Robert Frroku u kthye në Shqipëri më 20 mars, kur kufijtë nuk ishin mbyllur ende, ndërsa hjyqi ndaj tij ishte ndërprerë më 16 mars.

I riu me mbiemër Frroku nuk kishte mundësi të paguante qiranë dhe u kthye në Shqipëri, por pak muaj më pas u ekstradua sërish drejt shtetit ku e priste dënimi.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Frroku dhe 22-vjeçari Xhyljan Përdoda, i cili ndodhet në arrati janë tashmë fajtorë për vrasjen me thikë të 35-vjeçarit Abdelaziz Bouhali, gjatë një përleshje në një bar në Bruksel më 11 gusht të 2016-ës. Shkak për vrasjen është bërë lufta për kontrollin e tregut të kokainës.

Pas vëzhgimit të kamerave dhe mbledhjes së dëshmive, hetuesit identifikuan si autor të vrasjes Frrokun. Gjykata lëshoi urdhër arrest edhe për Përdodën si bashkëfajtor në vrasje, por ai është ende në kërkim. Sipas pamjeve të kamerave, viktima spërkati me spraj me piper Frrokun dhe më pas tentoi ta qëllonte me thikë. Shqiptari u kundërpërgjigj duke marrë një thikë nga lokali dhe duke e goditur Bouhali 20 herë, ndërsa Përdoda e qëlloi 7-8 herë.

(f.m/dosja.al)

Shto Koment