Bota

Del për të kërkuar lëmosh, i moshuari në Itali gjobitet nga policia se ka shkelur masat antiCovid

Efektivët e panë të moshuarin 63-vjeçar në qendër të qytetit, aty ku ai kishte zënë vend, dhe e gjobitën. Sakaq, edhe pse zyrtarisht ai ka një shtëpi, Pasquale Giudice ka 10 vite që jeton në rrugë dhe e mban frymën gjallë duke kërkuar lëmoshë. 
Featured image of article: Del për të kërkuar lëmosh, i moshuari në Itali gjobitet nga policia se ka shkelur masat antiCovid Pasquale Giudice

ITALI-Shifra e lartë e të infektuarve e ka detyruar gjithë botën të marrë masa parandaluese. Ndërkohë, një i pastrehë në Itali është gjobitur me 280 euro, pasi gjatë karantinës ka dalë nga shtëpia.

Efektivët e panë të moshuarin 63-vjeçar në qendër të qytetit, aty ku ai kishte zënë vend, dhe e gjobitën. Sakaq, edhe pse zyrtarisht ai ka një shtëpi, Pasquale Giudice ka 10 vite që jeton në rrugë dhe e mban frymën gjallë duke kërkuar lëmoshë.

Ky veprim është gjykuar nga këshilltari rajonal i demokratëve në Komo, e konsideroi masën ndëshkuese qesharake dhe mizor.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

“Është qesharake dhe mizore që të ndëshkohet një person që nuk ka se ku të futet për të respektuar karantinën. I kërkoj autoriteteve që ta tërheqin gjobën jo vetëm sepse është e pamundur që të paguhet nga i moshuari, por edhe për faktin se përforcon përshtypjen se Komo dhe institucionet e tij nuk kanë mëshirë për të varfërit në një moment kaq të vështirë që po kalojmë”, u shpreh Angelo Orsenigo,

(k.a/dosja.al)

 

Shto Koment