Aktualitet

Debate te “Media”/ Tole”: Mos na kërcënoni, Gjinushi është zgjedhur nga talenti. Dhimitri: Jeni jashtë ligjit (VD)

Debate në Komisionin e Medias. Tole:Mos na kërcënoni, Gjinushi është zgjedhur nga talenti. Dhimitri: Jeni jashtë ligjit.
https://www.dailymotion.com/video/x7kvas8

Tiranë- Ditën e sotme ka pasur debate në Komisionin e Medias pasi është diskutuar dekreti i Presidentit mbi rishikimin e ligjit për Akademinë e Shkencave.

Debate ka pasur mes nën kryetarit të akademisë së shkencave Vasil Toles dhe kryetares Fatjona Dhimitrit për përzgjedhjen e Skënder Gjinushit në krye të kësaj akademie.  Tole ka deklaruar se Gjinushi është sipas ligjit në detyrë dhe në detyrë është zgjedhur nga talenti.

Debatet:

Fatjona Dhimitri: Keni nevojë për Komision Hetimor zoti Tole. Nuk duhet të ishit fare këtu.
Vasil Tole: Nëse presidenti nuk ka arsye, ligji thotë se kthehet aty ku u zgjodh.
Fatjona Dhimitri: Kryetar i zgjedhur prej jush dhe kryetar partie.
Vasil Tole: Për akademikët dhe ASH flisni me respekt! Moderoni gjuhën kur flisni për ne. Këtë do ta quaja si kërcënim këtë lloj të folure.

Vasil Dhimitri: Zoti Tole…

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Vasil Tole: Meqë më pyete për akademikun Gjinushi. Ata janë 3 nga akademikët e vjetër këtu. Gjinushi është futur nga talenti këtu.

Fatjona Dhimitri: Të gjitha këto janë jashtë ligjit, çfarë po thua.

Ditën e sotme Komisioni i Medias rrëzoi dekretin e Metës për ligjin për Akademinë e Shkencave. Më datë 12 korrik, presidenti Ilir Meta refuzoi të dekretonte Skënder Gjinushin si kryetar të Akademisë së Shkencave. Sipas tij procesi i zgjedhjes së Gjinushit në krye të Akademisë së Shkencave ka qenë me probleme, dhe në momentin e zgjedhjes, Gjinushi ishte kryetar Partie. Gjinushi është zgjedhur kryetar i ASH më 24 maj, ndërkohë që largimi nga partia rezulton në datën 5 qershor, duke shkelur kështu ligjin për zgjedhjen e kryetarit të ASH.

J.V/Dosja.al

Shto Koment