Sport

LISTA/ Nesër nis Euro 2020! Datat dhe stadiumet, ja kalendari i plotë i ndeshjeve

Kështu, ndeshja e parë në 11 qershor të vitit 2020, që do të ngrejë edhe siparin e Europianit, do të jetë ajo mes Turqisë dhe Italisë, e cila do të mbahet në stadiumin “Olimpico” të Romës, në orën 21:00.
Featured image of article: LISTA/ Nesër nis Euro 2020! Datat dhe stadiumet, ja kalendari i plotë i ndeshjeve Euro2020

EUROPË-Euro 2020 është gati të nisë më 11 qershor dhe ky aktivitet për herë të parë shkon në qytetet më të rëndësishme të Europës. 12 qytete u zgjodhën për të pritur 51 ndeshje, me stadiumin Wembley të zgjedhur për të mbajtur gjysmëfinalet dhe finalen e madhe. Dublini dhe Bilbao ishin dy qytetet e përzgjedhura, por u tërhoqën për shkak të masave COVID-19, duke u zëvendësuar me Sevillan, Shën Petersburd dhe Londër.

Kështu, ndeshja e parë në 11 qershor të vitit 2020, që do të ngrejë edhe siparin e Europianit, do të jetë ajo mes Turqisë dhe Italisë, e cila do të mbahet në stadiumin “Olimpico” të Romës, në orën 21:00. Më tej, ndeshjet do të vijojnë me nga 3 takime në ditë, deri në 24 qershor, ku do të luhen edhe të gjitha ndeshjet e grupeve.

Më poshtë, edhe një pasqyrim se si do të vijojë rruga e ekipeve në Europian.

11 qershor 2021

Turqi vs Itali 21:00

Stadio Olimpico, Romë, Itali

12 qershor 2021

Uells vs Zvicër 3:00

Stadiumi Olimpik, Baku, Azerbajxhan

Danimarkë vs Finlandë 18:00

Parken Stadium, Kopenhagen, Danimarkë

Belgjikë vs Rusi 21:00

Stadiumi Krestovsky, Shën Petersburg, Rusi

13 qershor 2021

Angli vs Kroaci 3:00

Stadiumi Wembley, Londër, Angli

Austri vs Maqedonia e Veriut 18:00

Arena Nationala, Bukuresht, Rumani

Hollandë – Ukrainë 21:00

Johan Cruyff Arena, Amsterdam, Hollandë

14 qershor

Skoci vs Republika Çeke 3:00

Hampden Park, Glasgow, Skoci

Poloni vs Sllovaki 18:00

Stadiumi Krestovsky, Shën Petersburg, Rusi

Spanjë vs Suedi 21:00

Estadio La Cartuja, Sevilje, Spanjë

15 qershor 2021

Hungari vs Portugali 18:00

Puskas Arena, Budapest, Hungari

Francë vs Gjermani 21:00

Allianz Arena, Mynih, Gjermani

16 qershor 2021

Finlandë vs Rusi 3:00

Stadiumi Krestovsky, Shën Petersburg, Rusi

Turqi – Uells 18:00

Stadiumi Olimpik, Baku, Azerbajxhan

Itali vs Zvicër 21:00

Stadio Olimpico, Romë, Itali

17 qershor 2021

Ukrainë vs Maqedonia e Veriut 3:00

Arena Nationala, Bukuresht, Rumani

Danimarkë vs Belgjikë 18:00

Parken Stadium, Kopenhagen, Danimarkë

Hollandë – Austri 21:00

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Johan Cruyff Arena, Amsterdam, Hollandë

18 qershor 2021

Suedi vs Sllovaki 3:00

Stadiumi Krestovsky, Shën Petersburg, Rusi

Kroaci vs Republika Çeke 18:00

Hampden Park, Glasgow, Skoci

Angli vs Skoci 21:00

Stadiumi Wembley, Londër, Angli

19 qershor 2021

Hungari vs Francë 3:00

Puskas Arena, Budapest, Hungari

Portugali vs Gjermani 18:00

Allianz Arena, Mynih, Gjermani

Spanjë – Poloni 21:00

Estadio La Cartuja, Sevilje, Spanjë

20 qershor 2021

Itali – Uells 18:00

Stadio Olimpico, Romë, Itali

Zvicër vs Turqi 18:00

Stadiumi Olimpik, Baku, Azerbajxhan

21 qershor 2021

Ukrainë – Austri 18:00

Stadio Olimpico, Romë, Itali

Maqedonia e Veriut vs Hollanda 18:00

Johan Cruyff Arena, Amsterdam, Hollandë

Rusi vs Danimarkë 21:00

Parken Stadium, Kopenhagen, Danimarkë

Finlandë vs Belgjikë 21:00

Stadiumi Krestovsky, Shën Petersburg, Rusi

22 qershor 2021

Kroaci vs Skoci 21:00

Hampden Park, Glasgow, Skoci

Republika Çeke vs Angli 21:00

Stadiumi Wembley, Londër, Angli

23 qershor 2021

Suedi – Poloni 18:00

Stadiumi Krestovsky, Shën Petersburg, Rusi

Sllovaki vs Spanjë 18:00

Estadio La Cartuja, Sevilje, Spanjë

Portugali – Francë

Puskas Arena, Budapest, Hungari

Gjermani vs Hungari

Allianz Arena, Mynih, Gjermani

E.Ç (Dosja.al)

Etiketa:

Shto Koment