Politike

Dashamir Shehi rendit kërkesat ndaj Ramës: Ndarje të re territoriale, ligj të ri për zgjedhjet, ndryshimin e mënyrës së zgjedhjes së Presidentit….Nëse jep OK për këto, unë ngrej të dyja duart

I ftuar në "Opinion", Shehi tha se në rast se do të bëhët një ndarje e re territoriale, një ligj i ri për zgjedhjet, një Reformë të re që duhet çuar deri në fund dhe një mënyrë e re për të zgjedhur Presidentin e vendit, ai do të jetë ''pro' me të dyja duart.
Featured image of article: Dashamir Shehi rendit kërkesat ndaj Ramës: Ndarje të re territoriale, ligj të ri për zgjedhjet, ndryshimin e mënyrës së zgjedhjes së Presidentit….Nëse jep OK për këto, unë ngrej të dyja duart Dashamir Shehi
Përditësuar:

TIRANË– Kreu i LZHK-së Dashamir Shehi ështëi pari nga radhët e Partisë Demokratike që ka ‘shkruar’ në letrën ë bardhë, të cilën kryeministri Edi Rama ia ka ‘dorëzuar’ kryedemokratit Lulzim Basha në kuadër të ofertës për bashkëqeverisje.

I ftuar në “Opinion”, Shehi tha se në rast se do të bëhët një ndarje e re territoriale, një ligj i ri për zgjedhjet, një Reformë të re që duhet çuar deri në fund dhe një mënyrë e re për të zgjedhur Presidentin e vendit, ai do të jetë ”pro’ me të dyja duart.

Nëse Rama thërret për të ndarë tepsinë e pilafit, Shehi tha se nuk do të pranonte. Madje shtoi se edhe nëse ndonjë nga demokratët do e pranonte këtë oferte, ai nuk do ta ndiqte.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

“Partia Demokratike do të futet në Parlament, është pranuar. Është pranuar produkti i këtyre zgjedhjeve dhe PD-ja do të futet në Parlament. E dyta që do bëjmë është një gjë që do të ç’armatosë Ramën dhe në të mirë të Shqipërisë. Linja për bashkëpunim duhet lënë e hapur, linja e Europës. Jemi të hapur ta mbështesim çdo lloj hapi që bëhet për inegrimin në Europë. E dyta është se nëse Rama nuk ka vija të kuqe….unë Dash Shehi po shkruaj te kjo ‘carta bianca’. Përveç kësja bashkëqeverisjes që i kam vënë një kryq, është ligji zgjedhor. A do flasim ndonjëherë për këtë? Është ndarë Shqipëria gjysmë lejla e gjysmë blu për një grusht votash. Nga këtu fillon reforma për Shqipërinë, ky është ligji primar. E dyta, hajde ta rinajmë me rindarjen territorial. Është bërë në funksionon elektoral. Sot kush vihet në Bashkinë e Tiranës vendos edhe në Zllabastar naj bari andej. Unë kam menduar dhe se gjithmonë duhet të ketë komuna në bashkitë e mëdha. A ka ujë në Vaqarr e andej? Janë të gjithë punonjës partie. Ligj të ri për zgjedhjet lokale, për pronën, Reformën e re. ky është detyrimi ynë, janë esenciale. Nëse PS-ja jep koncensusin unë i ngrej të dy duart. Duhet ndryshuar edhe mënyra se si zgjidhet presidency. Ditën që zoti Rama të thotë hajde të ndajmë tepsinë e pilafit se mund të ketë edhe nga an që kanë qejf, mua nuk më kanë me vete. Nëse bëhet kjo që thashë, jam i pari që ngrihem,”- tha Shehi.

(f.m/Dosja.al)

Shto Koment