Politike

Opozita djeg mandatet, zbulohet mesazhi i DASH një ditë para vendimit: Po dëmtoni demokracinë

Zv/Ndihmës Sekretari i Shtetit për Evropën Matthew Palmer ka zhvilluar dje një telefonatë me kryedemokratin Taulant Balla dhe kryetaren e LSI-së, Monika Kryemadhi. Gjatë telefonatës, Palmer i ka kërkuar që të mos i djegin mandatet.
Featured image of article: Opozita djeg mandatet, zbulohet mesazhi i DASH një ditë para vendimit: Po dëmtoni demokracinë Godina e DASH, Monika Kryemadhi dhe Lulzim basha

Departamenti i Shtetit i bën thirrje opozitës në Shqipëri të mos i dorëzojë në masë mandatet dhe të dënojë publikisht dhunën e ushtruar gjatë protestave.

Një zëdhënës i Departamentit të Shtetit i tha Zërit të Amerikës se Zv/Ndihmës Sekretari i Shtetit për Evropën Matthew Palmer ka zhvilluar mbrëmë dy biseda të veçanta telefonike me kryetarin e Partisë Demokratike Lulzim Basha dhe me kryetaren e Lëvizjes Socialiste për Integrim Monika Kryemadhi.

Sipas zëdhënësit të Departamentit të Shtetit, zoti Palmer u bëri thirrje të dy udhëheqësve të opozitës të qëndrojnë të angazhuar në mënyrë konstruktive në proceset demokratike, duke theksuar rolin jetik, që partitë e opozitës duhet të luajnë në një shoqëri demokratike.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Diplomati i lartë amerikan, siç u shpreh zëdhënësi për Zërin e Amerikës, “i këshilloi” dy kryetarët e partive “kundër dorëheqjeve të koordinuara dhe në masë të deputetëve të opozitës nga parlamenti, pasi kjo do të dëmtonte përpjekjet për reforma dhe do të dëmtonte një institucion të rëndësishëm të demokracisë”.

Zoti Palmer, ndërsa theksoi mbështetjen e Shteteve të Bashkuara për të drejtën e qytetarëve për të protestuar në paqe, u bëri thirrje si zotit Basha edhe zonjës Kryemadhi të hedhin poshtë dhe të dënojnë publikisht gjithë dhunën.

Marrë nga Zëri i Amerikës

Shto Koment