Bota

Danimarka krijon ‘Coronapass’, vendi i parë në Europë që nis skemën që do të lejojë hapjen e bizneseve

"Coronapas" është i disponueshëm përmes një aplikacioni të sigurt ose në format letre për njerëzit që janë vaksinuar plotësisht, kanë testuar pozitivisht për COVID-19 dy deri në 12 javë më parë ose negativ gjatë 72 orëve të mëparshme.
Featured image of article: Danimarka krijon ‘Coronapass’, vendi i parë në Europë që nis skemën që do të lejojë hapjen e bizneseve Foto ilustruese

DANIMARKË– Danimarka ka nisur një skemë “pasaportash” COVID-19 të Martën që do të ndihmojë për të lejuar që bizneset jo-thelbësore të rihapen për klientët.

“Coronapas” është i disponueshëm përmes një aplikacioni të sigurt ose në format letre për njerëzit që janë vaksinuar plotësisht, kanë testuar pozitivisht për COVID-19 dy deri në 12 javë më parë ose negativ gjatë 72 orëve të mëparshme.

Sipas Euronews, aktualisht lejon njerëzit të hyjnë në biznese të caktuara, përfshirë berberanet, sallonet e bukurisë dhe autoshkollat, me synimin për të rihapur gradualisht ekonominë deri në fund të majit. Ai do të zgjerohet për të përfshirë tarraca, të cilat pritet të rihapen më 21 Prill dhe restorante, muze, teatro dhe kinema nga 6 maj. Vendi është planifikuar të rihapet plotësisht në 21 maj kur qeveria vlerëson se do të ketë vaksinuar njerëz mbi moshën 50 vjeç.

Bizneset që lejojnë klientët të hyjnë pa një pasaportë të vlefshme do të gjobiten nga 400 € deri në 6,000 € për shkelje të përsëritura ndërsa klientët do të gjobiten 330 €, ka paralajmëruar Ministria e Drejtësisë.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Danimarka është një nga vendet e para në Evropë që zbaton një sistem të tillë dhe qeveria tha që ai duhet të qëndrojë në vend derisa e gjithë popullata e rritur të ketë qasje në vaksinën e cila duhet të jetë para fundit të verës.

Megjithatë nuk mund të përdoret për udhëtime edhe pse qeveria shpreson që përfundimisht të përdoret në atë mënyrë. Komisioni Evropian po punon për fillimin e një “certifikate të gjelbër” dixhitale për të udhëtuar përsëri lirshëm në BE. Rreth 7 përqind e 5.8 milion banorëve të Danimarkës janë vaksinuar plotësisht dhe një total prej 13.3 përqind kanë marrë të paktën një dozë.

(d.a/dosja.al)

Shto Koment