Bota

Danimarka bëhet vendi i parë në Europë që ndalon përdorimin e vaksinës Johnson & Johnson

Masa vjen pasi vendi nordik muajin e kaluar ndaloi së përdoruri vaksinën e AstraZeneca së bashku duke përmendur shqetësime të ngjashme. 
Featured image of article: Danimarka bëhet vendi i parë në Europë që ndalon përdorimin e vaksinës Johnson & Johnson Vaksina Johnson & Johnson

DANIMARKË– Danimarka të hënën u bë vendi i parë që përjashtoi vaksinën Johnson & Johnson ndaj Covid-19 nga programi i saj i vaksinimit mbi një lidhje të mundshme me një formë të rrallë por serioze të mpiksjes së gjakut.

Masa vjen pasi vendi nordik muajin e kaluar ndaloi së përdoruri vaksinën e AstraZeneca së bashku duke përmendur shqetësime të ngjashme.

Sipas Reuters, autoriteti shëndetësor i vendit tha në një deklaratë se kishte gjetur se përfitimet e përdorimit të vaksinës COVID-19 nga Johnson & Johnson nuk tejkalojnë rrezikun e shkaktimit të efektit të mundshëm të padëshiruar tek ata që marrin vaksinën.

Përjashtimi i vaksinës J&J, e cila përbën rreth një të tretën e furnizimeve totale të kontraktuara të Danimarkës, do të vononte kalendarin e vaksinimit të vendit deri në katër javë, tha ai.

Danimarka, e cila deri më tani ka vaksinuar plotësisht 11.5% të popullsisë së saj, gradualisht ka rihapur shoqërinë që nga fillimi i Marsit pasi shkalla e infektimeve është ngadalësuar, duke përfshirë shërbimin e brendshëm në restorante dhe kafene dhe lejimin e tifozëve të futbollit në stadiume.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Rregullatori i barnave në Evropë, Agjencia Evropiane e Barnave, tha në 20 Prill se kishte gjetur një lidhje të mundshme midis vaksinës J & J dhe çështjeve të rralla të mpiksjes së gjakut në të rriturit që morën doza në Shtetet e Bashkuara.

Por ajo mbështeti përfitimet e përgjithshme të vaksinës kundër çdo rreziku. Që nga ajo kohë, disa vende evropiane kanë rifilluar administrimin e vaksinës.

EMA tha se komiteti i tij i sigurisë kishte arritur në përfundimin se një paralajmërim për mpiksjen e pazakontë të gjakut me trombocite të ulëta duhet të shtohet në etiketat e vaksinës, ashtu siç kërkohej nga AstraZeneca. J&J tha në një njoftim për shtyp se do të ishte në përputhje me atë masë.

(d.a/dosja.al)

Shto Koment