Bota

Dalin pamjet e kamionit me 39 të vdekur/ Përsëritet historia, si u gjetën në të njëjtin park 19 vite më parë 58 emigrantë të asfiksuar

Siç duket edhe nga fotot, kamioni është i rrethuar nga ekspertë të cilët po kërkojnë të dhënë për të zbuluar shkakun e vdekjes masive. 
Featured image of article: Dalin pamjet e kamionit me 39 të vdekur/ Përsëritet historia, si u gjetën në të njëjtin park 19 vite më parë 58 emigrantë të asfiksuar Pamje nga vendi i ngjarjes

BRITANI E MADHE– Dalin pamjet e para të kamionit në të cilin u gjetën 39 persona të vdekur. 

Siç duket edhe nga fotot, kamioni është i rrethuar nga ekspertë të cilët po kërkojnë të dhënë për të zbuluar shkakun e vdekjes masive. 

Në të njëjtin park, në vitin 2000, 58 trupa të vdekur u gjetën në një kamion pasi kishin ardhur nga Belgjika. Ata ishin emigrantë dhe ndërruan jetë nga asfiksimi pasi ishin brenda në kamion për më shumë se 18 orë.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Shoferi i kamionit, Perry Wacker, u dënua me 14 vjet burg për pjesëmarrje në  kontrabandë njerëzish.

Kamioni me 39 viktima u gjet orët e para të mëngjesit të sotëm në një park Essex, dhe deri më tani është arrestuar shoferi 25-vjeçar i mjetit të transportit. Tanimë autoritetet britanike po punojnë për identifikimin e “pasagjerëve”.

(k.m/dosja.al)

Shto Koment