Aktualitet

Dalin detaje të reja nga laborati i përshtatur për kultivimin e kanabisit, në pranga dy punonjës të OSSHE, në kërkim pronari i ndërtesës

Operacioni i koduar me emrin 'Krutja' ka zbuluar brenda një ndërtese një ambjent të përshtatur për laborator që shërbente për prodhimin e lëndëve narkotike nëpërmjet ngohjes me llamba.
Featured image of article: Dalin detaje të reja nga laborati i përshtatur për kultivimin e kanabisit, në pranga dy punonjës të OSSHE, në kërkim pronari i ndërtesës Pamje nga aksioni

LUSHNJË– Një tjetër aksion i policisë së shtetit ndaj kultivimit të lëndëve narkotike është ndërmarrë ditën e sotme në qytetin e Lushnjes.

Operacioni i koduar me emrin ‘Krutja’ ka zbuluar brenda një ndërtese një ambjent të përshtatur për laborator që shërbente për prodhimin e lëndëve narkotike nëpërmjet ngohjes me llamba.

Në pranga janë vënë dy shtetas të cilët rezultonin të ishin punonjës të OSSHE-së, ndërkohë është shpallur në kërkim pronari i ndërtesës.

Të arrestuarit janë Mario Çela 40 vjeç, Mestan Zoto 64 vjeç, Visi Lici 23 vjeç.

Njoftimi i policisë:

Finalizohet me sukses nga Komisariati i Policisë Lushnjë në bashkëpunim me Seksionin për Hetimin e Narkotikëve në DVP Fier, operacioni antikanabis i koduar “Krutja”.

Policia zbulon në fshatin Krutje brenda një ndërtese, një ambient të përshtatur si laborator, që shërbente për kultivimin e bimëve narkotike, nëpërmjet ngrohjes me llamba.

Sekuestrohen fidanë kanabisi dhe pajisje të ndryshme elektrike.

Arrestohet në flagrancë një prej autorëve të kësaj ngjarje dhe dy punonjës të kompanisë OSHEE.

Shpallet në kërkim pronari i ndërtesës i cili është organizatori i kësaj veprimtarie kriminale si edhe dy bashkëpunëtorë të tjerë.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Në vijim të kontrolleve të pandërprera dhe punës për parandalimin e kultivimit të bimëve narkotike, në bazë të informacioneve të marra më parë në rrugë policore, nga Komisariati i Policisë Lushnjë në bashkëpunim me Seksionin për Hetimin e Narkotikëve në Drejtorinë Vendore të Policisë Fier, u bë i mundur finalizimi me sukses i operacionit antikanabis të koduar “Krutja”.

Në kuadër të këtij operacioni, u arrestua në flagrancë shtetasi M. Ç., 40 vjeç, banues në Lushnje, si dhe u shpallën në kërkim dhe po punohet për kapjen e shtetasve E. R., 45 vjeç, banues në Tiranë, L. S., 54 vjeç dhe I. B., 27 vjeç, banues në Fier.

Këta shtetas, në bashkëpunim me njëri tjetrin, kanë përshtatur ambientin e një ndërtese në pronësi të shtetasit E. R., me aparatura që shërbejnë për kultivimin e bimëve narkotike.

Gjithashtu, u arrestuan në flagrancë për veprën penale “Shpërdorim detyre” shtetasit M. Z., 64 vjeç, banues në fshatin Ardenicë dhe V. L., 23 vjeç, banues në fshatin Gorre.

Të dy këta shtetas, punonjës të kompanisë OSHEE, në kundërshtim me ligjin nuk kanë përmbushur detyrën, (duke mos kontrolluar linjën elektrike, si dhe matësin e energjisë elektrike).

Gjatë operacionit shërbimet e Policisë kanë sekuestruar në cilësinë e provës materiale pajisjet elektrike që kanë shërbyer për kultivimin e bimëve narkotike dhe fidanë të dyshuar narkotikë kanabis, të kultivuar në kushte laboratorike.

Gjithashtu gjatë kontrollit të banesës së shtetasit L. S., u gjetën dhe u sekuestruan disa fishekë luftarak dhe pajisje që shërbenin për kultivimin e bimëve narkotike në kushte laboratorike.

Materialet për veprime të mëtejshme do i kalojnë Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Lushnjë, për veprat penale “Kultivimi i bimëve narkotike”, “Shpërdorim detyre”, “Vjedhja e energjisë elektrike” dhe “Prodhimi dhe mbajtja pa leje e armëve dhe municionit luftarak”.

(d.a/dosja.al)

Shto Koment