Sport

Daja: “Me Kukësin të jemi pragmatistë, episodet do të vendosin”

“Nesër do jemi më shumë të kujdesshëm, që të kemi më shumë ekuilibra në të gjitha fazat dhe do presim të shohim edhe çfarë strategjie do të ketë kundërshtari. Ndeshja e nesërme i ka të tria rezultatet brenda”
Featured image of article: Daja: “Me Kukësin të jemi pragmatistë, episodet do të vendosin”
Përditësuar:

TIRANE – Partizani e nisi kampionatin me një humbje ndaj Kastriotit në Kamëz, ndërsa nesër “të kuqtë” do të kthehen në fushë, kësaj herë në “Loro Boriçi”, ku veriolindorët e Kukësit, do të kryejnë detyrat e mikpritësit.

Trajneri i të kuqve të kryeqytetit, Ilir Daja, ka dalë sot në konferencën e zakonshme për shtyp, ku analizoi sërish humbjen ndaj krutanëve dhe zbuloi se strategjia e ndeshjes ndaj kuksianëve, do të ndryshohet në varësi të lojës së kundërshtarit.

Humbja ndaj Kastriotit? Nga ajo që u pa në ndeshjen e parë, do të thosha që ishte një dozë e shtuar emocionale. Lojtarët, prej pritshmërive të klubit, tifozëve dhe të vetë atyre, kërkonin që të bënin më shumë. Tentuam më shumë kur barazuam, duke hedhur të gjithë potencialin sulmues për ta fituar ndeshjen, kështu që them se nuk është ndonjë vështirësi shumë e madhe, edhe pse ekipet vijnë nga humbje. Kemi nisur me dy muaj vonesë dhe të gjithë kanë pasur vështirësi, pavarësisht nëse kanë fituar apo humbur. Ende nuk janë stabilizuar në manovër apo në formacionet bazë. Është një ndeshje që duhet ta kishim fituar, por e kemi lënë pas dhe mendojmë për sfidën me Kukësin”.

Ku u gabua ndaj krutanëve? “Unë si natyrë, apo Partizani, nuk kënaqemi me fragmente të lojës, por duam ta drejtojmë atë. Nuk kishim vazhdimësi. E nisëm mirë, lëshuam, pastaj reaguam. Cilësia e fushës, pa u justifikuar, ndikoi për ne, pasi kemi lojtarë me cilësi të mira teknike. Do të thosha, që për pritshmëritë që kemi, nuk është se jam i kënaqur me atë që të gjithë së bashku kemi bërë. Nuk janë vetëm lojtarët që mbajnë përgjegjësi për humbjen, pasi në radhë të parë e mban stafi”.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Çfarë pritet nesër? “Si ne, ashtu edhe Kukësi kemi pasur vetëm tre ditë në dispozicion për të përgatitur këtë ndeshje. Në nivel paragjykimi mund të flasim shumë, por do dihet gjithçka gjatë ndeshjes, pasi duhet lexuar mirë dinamika e saj. Edhe me Kastriotin e nisëm mirë, pasi kishim tre raste të mira shënimi dhe nëse do ia dilnim, do të kishim një tjetër rrjedhë loje. Nesër do jemi më shumë të kujdesshëm, që të kemi më shumë ekuilibra në të gjitha fazat dhe do presim të shohim edhe çfarë strategjie do të ketë kundërshtari. Ndeshja e nesërme i ka të tria rezultatet brenda, pasi edhe Kukësi do të bëjë të njëjtën gjë, do kërkojë tre pikët”.

Ndryshime në formacion? “Mund të bëjmë ndonjë ndryshim që të freskojmë pak ekipin, pasi kemi luajtur tre ditë përpara dhe normalisht që disa janë të lodhur. Normalisht nuk i bëjmë dot ndryshimet në mbrojtje, por do shohim nëse Bitri do të jetë i gatshëm. Mund të ndryshojmë manovër, por duhet parë nëse strategjia do të funksionojë në dinamikën e lojës. Në ndeshje të tilla duhet të jemi pragmatistë, pasi ndeshja e parë u zgjidh nga episodet”.

B.T (Dosja.al)

Shto Koment