Rajoni

Daçiç: Nuk mund të arrihet marrëveshje për Kosovën para zgjedhjeve presidenciale në SHBA

Ai tha se s'arrihet një zgjidhje para zgjedhjeve presidenciale të SHBA në nëntor, duke pasur parasysh situatën aktuale, pandeminë dhe krizën në Prishtinë.
Featured image of article: Daçiç: Nuk mund të arrihet marrëveshje për Kosovën para zgjedhjeve presidenciale në SHBA Ivica Daçiç

SERBI– Ministri i Jashtëm Ivica Daçiç tha se pyetja e madhe ishte  për dialogun midis Beogradit dhe Prishtinës do të vazhdojë dhe shtoi se nuk është e mundur të arrihet një zgjidhje para zgjedhjeve presidenciale të SHBA në nëntor, duke pasur parasysh situatën aktuale, pandeminë dhe krizën në Prishtinë.

Duke komentuar se cila administratë amerikane do të ishte më e mirë për dialogun, Donald Trump ose Joe Biden, Daçiç tha se Trump ishte sigurisht më i mirë për interesat serbe, sepse ajo inkurajoi disa procese, dhe pranoi idenë se duhet të arrihet një kompromis që do të ishte në interes të të dy palëve.

Ai nuk mendon se çështja ka mbaruar dhe se Serbia duhet të njohë vetëm pavarësinë e Kosovës.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Burimi: tanjug

A.C/Dosja.al

Shto Koment