Sport

Cristiano Ronaldo shënon golin e 770-të: “Tani mund të them se e kam thyer rekordin e Pele, çfarë krenarie”!

Portugezi i pranon dhjetë rrjetet "jozyrtare" të "O Rey". Përgjigjja nga Brazili nuk vonon: "Urime miku im". Për të ardhmen: "Ende shumë për të fituar për Juve dhe Portugalinë"
Featured image of article: Cristiano Ronaldo shënon golin e 770-të: “Tani mund të them se e kam thyer rekordin e Pele, çfarë krenarie”!
Përditësuar:

ITALI – Me trisin ndaj Cagliari, Cristiano Ronaldo tejkaloi rekordin e Pele. Ai ishte 767 gola, përfshirë edhe ato të realizuar me shtetin San Paulo dhe ekipin ushtarak brazilian. “Javët e fundit janë mbushur me lajme dhe statistika, që më kanë konsideruar shënuesin më të mirë botëror në historinë e futbollit, duke tejkaluar 757 golat zyrtarë të Pele. Edhe pse jam mirënjohës për atë vlerësim. Rekordi im është dhe i pakushtëzuar nga ai i Edson Arantes do Nascimento.

Nga respekti që kam për futbollin e mesit të shekullit të 20-të, më bënë të konsideroj rezultatin e tij të 767 golave, duke njohur edhe 9 golat e tij me San Paulo, si dhe ekipin ushtarak brazilian. Bota ka ndryshuar nga ajo kohë dhe futbolli gjithashtu ka ndryshuar, por kjo nuk do të thotë që ne mund ta përdorim historinë sipas interesave tona”,- ka shkruar CR7 në Instagram.

“Sot, kur arrita shifrën zyrtare të 770 golave ​​në karrierën time profesionale, fjalët e mia të para shkojnë drejtpërdrejt për Pele. Nuk ka asnjë lojtar në botë që nuk është rritur duke dëgjuar histori për lojërat e tij, golat e tij dhe sukseset, dhe nuk jam përjashtim. Dhe për këtë arsye, jam mbushur me gëzim dhe krenari kur shënova golin që më vendosi në krye të tabelës, duke thyer rekordin e Pele, diçka që nuk mund ta ëndërroja kurrë kur isha fëmijë nga Madeira.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Faleminderit të gjithëve që morën pjesë në këtë udhëtim të mahnitshëm me mua. Për shokët e mi të skuadrës, kundërshtarët e mi, adhuruesit e lojës së bukur nga e gjithë bota dhe më e rëndësishmja, familja ime dhe miqtë e ngushtë: më besoni kur them: “Nuk mund ta kisha bërë pa ju”.

Pastaj, sulmuesi Cristiano Ronaldo ka rezervuar edhe disa fjalë që i bëjnë tifozët e Juventusit të lumtur: “Tani mezi po pres për ndeshjet dhe sfidat e radhës! Rekordet dhe trofetë e radhës! Më besoni, kjo histori është ende larg për të qenë e fundit. E ardhmja është nesër dhe është ende për të fituar për Juventusin dhe Portugalinë!”,- ka shkruar ai, duke postuar një fotomontazh të tij me fanellën e Portugalisë krahas Pelé me ​​atë të Brazilit.

B.T (Dosja.al)

Shto Koment