Rajoni

Ç’po ndodh në Kosovë?! Vetëvendosja mbledh firmat për rrëzimin e qeverisë, Haxhiu: PDK-ja ende nuk e ka përkrahur ende mocionin

Ndër të tjera Haxhiu ka shtuar se partia e saj ka nisur një mocion partive të Kosovës për të rrëzimin e qeverisë, dhe se duhen edhe 9 nënshkrime. Sakaq ka shtuar se  nuk është e sigurtë nëse mocionin do ta përkrahë edhe partia tjetër opozitare, PDK.
Featured image of article: Ç’po ndodh në Kosovë?! Vetëvendosja mbledh firmat për rrëzimin e qeverisë, Haxhiu: PDK-ja ende nuk e ka përkrahur ende mocionin Foto Ilustruese

KOSOVË- Anëtarja e kryesisë së VV-së, Albulena Haxhiu, ditën e sotme në një deklaratë që ka bërë për shtyp është shprehur se marrëveshja që është nënshkruar në Ushington është shkelje e kushtetutës. Sipas saj partia VV konsideron se kreu i qeverisë së Kosovës Avdullah Hoti ka nënshkruar një marrëveshje të dëmshme për Kosovën dhe se ai duhet të shkarkohet.

“Në pikën 15 të marrëveshjes theksohet moratoriumin 1-vjeçar. Hoqën dorë nga pavarësia e Kosovës, kështu pèzullohet aftësia për të qenë pjesë e familjes së organizatave ndërkombëtare. Kjo do të ketë pasoja të mëdha. Do të ketë pasoja të pariparueshme në raport me aplikim në organizata. Pasqyra e subjektivitetit dhe seriozitetit do të dëmtohet. Jo pa shkak anëtarësimi është përmendur edhe në pikën 9 të pavarësisë së Kosovës. Shkèl Kushtetutën dhe deklaratën e pavarësisë”, ka shtuar ajo.

Ndër të tjera Haxhiu ka shtuar se partia e saj ka nisur një mocion partive të Kosovës për të rrëzimin e qeverisë, dhe se duhen edhe 9 nënshkrime. Sakaq ka shtuar se  nuk është e sigurtë nëse mocionin do ta përkrahë edhe partia tjetër opozitare, PDK.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

“Në momentin kur kemi nisur mocionin, po të njëjtën ditë iu kemi dërguar shkresë partive për përkrahjen e këtij mocioni. Ka pasur komunikime ndërmjet shefit të grupit parlamentar të VV-së dhe PDK-së, por ende nuk kanë konfirmuar nëse do ta përkrahin mocionin”, tha Haxhiu në një konferencë për media.

(A.k.dosja.al)

Shto Koment