Bota

Covid nuk zhduket lehtë/ 27 milionë të infektuar dhe mbi 883 mijë viktima në botë, Meksika nuk gjen qetësi

 Pandemia e koronavirusit po gjunjëzon botën, pasi në mbi 200 shtete janë infektuar deri më tani 27,079,699 dhe  kanë vdekur 883,942 mijë të tjerë. Lajmi i mirë është se të paktën 19,199,373 prej tyre janë shëruar totalisht nga virusi vdekjeprurëës.    E siç duket me rritjen ditore të bilancit në shtetet e prekura, Covid-19 do të vijojë të jetë ende një kërcënim për botën.
Featured image of article: Covid nuk zhduket lehtë/ 27 milionë të infektuar dhe mbi 883 mijë viktima në botë, Meksika nuk gjen qetësi Foto ilustruese

Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë ndër vendet më të prekura nga pandemia. Aktualisht në Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë 6,431,160 të infektuar dhe janë  shënuar 192,820 vikitma. Gjithashtu  COVID-19 po përhapet me shpejtësi edhe në Indi.

Edhe në Meskisë situata është shumë shqetësuese, pasi numri i viktimave në këtë shtet ka shkuar në 67,326, ku vetëm në 24 orët e fundit kanë vdekur 475 pacientë me Covid-19.
Gjithashtu edhe Brazili është në gjendje shumë të rënduar, pasi shifrat janë shumë të larta për çdo ditë. Deri më tani numërohen 126,230 viktima dhe 4,123,000 milionë të infektuar.

Rusia po përballet me raste të shumta të pacientëve me koronavirus, ndërsa numri i viktimave ka shkuar në 17,820.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Ndërkohë në Kinë janë rikthyer sërish rastet e reja me Covid-19. Deri më sot Kina numëron 4.634 viktima dhe 85,122 të infektuar që prej fillimit të shpërthimit, ku në 24 orët e fundit raportohen 10 raste të reja, por lajmi i mirë është se në 5 muajt e fundit nuk ka asnjë viktimë.

Sa i përket Europës, në Itali janë shënuar 35,534 viktima dhe në Francë 30,724 , ndërsa qeveria ka vendosur të lehtësojë masat e izolimit, sakaq në Spanjë kanë humbur jetën 29,418.

A.C/Dosja.al

 • 08:33

  Studimi i ri: Testet mund të tregojnë pjesë të vdekura të virusit, shifrat aktuale të infektimeve mund të jenë të pasakta

  Foto ilustruese

  Shumica e njerëzve janë infektivë vetëm për rreth një javë, por mund të rezultojnë  të infektuar disa javë  më vonë. Studiuesit thonë se kjo mund të çojë në një vlerësim të tepërt të shkallës aktuale të pandemisë. Por disa ekspertë thonë se është e pasigurt se si mund të prodhohet një test i besueshëm që nuk rrezikon raste të humbura. Prof Carl Heneghan, një nga autorët e studimit, tha se në vend që të jepni një rezultat “po / jo” bazuar në faktin nëse zbulohet ndonjë virus, testet duhet të kenë një pikë të prerë në mënyrë që sasi shumë të vogla të virusit të mos shkaktojnë një rezultat pozitiv.  Ai beson se zbulimi i gjurmëve të virusit të vjetër mund të shpjegojë pjesërisht pse numri i rasteve po rritet ndërsa pranimet në spital mbeten të qëndrueshme.  Universiteti i Qendrës së Oksfordit për Mjekësi shqyrtoi provat nga 25 studime ku mostrat e virusit nga testet pozitive u ruajtën për të parë nësë do të rriteshin.  Kjo metodë e “kultivimit viral” mund të tregojë nëse testi pozitiv ka marrë një virus aktiv i cili mund të riprodhohet dhe përhapet, ose thjesht fragmente të vdekura të virusit që nuk do të rriten në laborator ose tek një person. Ky është një problem për të cilin kemi folur që në fillim të pandemisë, ku  të dhënat për Covid-19 nuk janë aspak të përsosura. Por çfarë ndryshimi ka? Kur virusi u shfaq për herë të parë ndoshta shumë pak, por sa më shumë që zgjat pandemia aq më i madh është efekti. Informacionet e shumta rreth testimit dhe numrit R krijon konfuzion. Por sidoqoftë mbtet ende fakti se ka nivele shumë të ulëta të infeksionit në Britaninë e Madhe, krahasuar me numrin e të infektuarëve në vende të tjera evropiane. Atje ku ka shpërthime lokale, sistemi në përgjithësi duket se po arrin sukses në frenimin e tyre.  Pyetja e madhe është se çfarë ndodh pas hapjes së shkollave dhe ardhjen e dimrit. Ekziston një ndjenjë në rritje brenda komunitetit të shëndetit publik se Britania e Madhe është në një

  Si diagnostikohet Covid? 

  Testi PCR,  metoda standarde për diagnostifikimin e  Covid-19 realizohet duke përdorur kimikate për të amplifikuar materialin gjenetik të virusit në mënyrë që të mund të studiohet. Mostra juaj e testit duhet të kalojë nëpër një numër “ciklesh” në laborator para se të rikuperohet mjaftueshëm virusi. Vetëm pak prej tyre mund të tregojnë se virusi ekziston,  qoftë fragmente të vogla apo virus i plotë. Testet që duhet të kalojnë nëpër më shumë cikle ka më pak të ngjarë të riprodhohen kur kultivohen në laborator,(siç dyshohet të jetë krijuar Covid-19 në Kinë).

Shto Koment