Bota

Covid në Rusi/ Raportohet numri më i madh i të infektuarve ditor nga virusi, 29 mijë të prekur dhe 457 persona të vdekur, fillon vaksinimi për personat më të rrezikuar

Ditën e sotme janë regjistruar 29, 039 raste të reja të infektuar me Covid, ndërsa 457 persona të tjerë kanë humbur jetën.
Featured image of article: Covid në Rusi/ Raportohet numri më i madh i të infektuarve ditor nga virusi, 29 mijë të prekur dhe 457 persona të vdekur, fillon vaksinimi për personat më të rrezikuar Sputnik V

RUSI-Rusia ka regjistruar ditën e sotme numrin më të madh të të infektuarve ditor me Covid-19 që nga fillimi i pandemisë. Ditën e sotme janë regjistruar 29, 039 raste të reja të infektuar me Covid, ndërsa 457 persona të tjerë kanë humbur jetën.

Rusia është vendi i 4-t në botë për nga personat e infektuar me Covid. Vala e dytë e pandemisë e ka goditur shumë këtë shtet duke e bërë që të fillojë dhe vaksinimin e njerëzve me vaksinën Sputnik V.  Vaksinimi filloi ditën e djeshme për të gjithë personat që bëjnë pjesë në grupet e rrezikut. Autoritetet kanë deklaruar se njerëzit mund ta blejnë vaksinën në 70 klinika të ndryshme shtetërore për 26 dollarë.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Që nga fillimi i pandemisë deri tani në Rusi janë regjistruar 2,460,770 persona me Covid ndërsa 43,141 të tjerë kanë humbur jetën.

(I.A/dosja.al)

Shto Koment