Bota

Covid në botë/ Numri i të prekurve shkon në 94 milion ndërsa të vdekurit kanë shkuar në 2 milion. Ekspertët: Vaksinat po japin efektin e duhur

Numri i personave të infektuar me koronavirus në botë ka shkuar në 93,554,410 ndërsa numri i të vdekurve ka shkuar në 2,002,841. Nga 82 milion raste të gjitha me Covid-19, 24,696,050 janë raste aktive ndërsa 66,855,519 e kanë kaluar virusin.
Featured image of article: Covid në botë/ Numri i të prekurve shkon në 94 milion ndërsa të vdekurit kanë shkuar në 2 milion. Ekspertët: Vaksinat po japin efektin e duhur Foto ilustruese

Vala e dytë e pandemisë së Covid-19 ka “gjunjëzuar” të gjitha vendet në botë. Numri i personave të infektuar me koronavirus në botë ka shkuar në 93,554,410 ndërsa numri i të vdekurve ka shkuar në 2,002,841. Nga 82 milion raste të gjitha me Covid-19, 24,696,050 janë raste aktive ndërsa 66,855,519 e kanë kaluar virusin.

Vendet me të prekura nga pandemia që nga fillimi i saj janë: SHBA, në të cilën janë gjithsej 23,848,410 raste të shënuara aktive, dhe 397,994 kanë humbur jetën, India është në vend të dytë me 10,528,508 raste pozitive dhe 151,954 persona kanë humbur jetën, në vend të tretë është, Brazili me 8,326,115 raste pozitive dhe me 207,160 viktima, vendi i 4 në botë për nga rastet pozitive me Covid është, Rusia me 3,495,816 dhe me 63,940 humbje jete.

Në vend të 5 është, Mbretëria e Bashkuar me 3,260,258 raste pozitive dhe me 86,015 humbje jete, ndërsa ne vend të 6 është, Francë  me 2,851,670 raste pozitive dhe 69,313 persona kanë humbur jetën. Në vend të 7 është, Turqia me 2,364,801 raste pozitive dhe me 23,495 persona që kanë humbur jetën, në vend të 8 është, Italia me 2,336,279 raste pozitive totale dhe 80,848 persona që kanë humbur jetën. Në vend të 9 është Spanja me 2,211,967 persona të infektuar dhe 53,079 humbje jete, ndërsa në vend të 10 është, Gjermania me 2,004,011 raste të regjistruara pozitive dhe 45,492 humbje jete.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Vala e dytë e pandemisë i ka goditur të gjithë botën. Shumë vende kanë ashpërsuar masat anti-Covid këto javët e fundit. Disa nga vendet me të prekura në botë nga vala e dytë e pandemisë e kanë vendosur vendin në karantinë të pjesshme ku në to bëjnë pjesë Franca, Spanja, Italia, Irlanda e Veriut, Belgjika, Greqia, Gjermania, Zvicra,Suedia, Kosova dhe Skocia. Nga vendet që janë futur në karantinë shumë prej tyre janë me orë policore si dhe dalja është e kufizuar dhë mënyra e vetme për të dalë është nëpërmjet sms-ve.

Ndërkohë që vaksinat anti-Covid në botë janë prodhuar disa, por aprovim për përdorim kanë marr vetëm vaksinat e Pfizer/BioNTech, Modernas dhe atë të Universitetit të Oksfordit/ AstraZeneca-s. Fillimisht vaksinat u aprovuan në Angli dhe më pas në SHBA, Kanada, në vendet e Evropës dhe në disa vende nga bota. Në lidhje me mutacionin e ri të Covid, ekspertët dhe shkenctarët kanë thënë se vaksinat anti-Covid janë të efektive kundër Covid-it të ri. Ekspertët deri tani në lidhje me vaksiant kanë thënë që po japin efektet e duhura pasi shifrat e infektimeve po bien dhe se efektet e padëshiruara janë pothuajse minimale

(I.A/dosja.al)

Etiketa:

Shto Koment