Aktualitet

Covid-i nuk frikëson të huajt, Tirana gjallërohet nga turistët: Ka histori kudo, çmimet janë të ulëta

VIDEO
Tirana është vetëm një stacionim i tyre.
Featured image of article: Covid-i nuk frikëson të huajt, Tirana gjallërohet nga turistët: Ka histori kudo, çmimet janë të ulëta Turistë

TIRANË– Tirana këtë fundjavë nuk është gjallëruar nga qytetarët e saj por nga turistët. Pavarësisht përkeqësimit të situatës së Covid në vendin tonë, kjo i nuk ka penguar turistët e huaj të vizitojnë Tiranën nga të gjitha anët e botës. Sot takuam shumë të tillë në kryeqytet. Në Tiranë, ata shohin histori kudo, siç na thonë.

Unë kam ardhur sot. Pamë qendrën e qytetit. Ka histori kudo. Është një vend shumë i bukur” , shprehet një prej tyre.

Tirana është vetëm një stacionim i tyre.

Unë jam nga ShBA, ndërsa partnerja nga Republika Ceke. Ne kemi ardhur dje. Kemi planifikuar të shkojmë në Durrës dhe më pas në Shkodër”, thotë një turist.

Jam nga Hungaria. Personalisht isha i interesuar që të shikoja Shqipërinë. Më pëlqejnë shumë malet, deti dhe historia e vendit. Kam qenë në Golem, Tiranë dhe do të shkojë në Krujë”, thotë një tjetër.

Si edhe vitet e shkuara, turistët nga Polonia vijojnë të jenë më të shumtit që preferojnë të eksplorojnë vendin.

Jam nga Polonia. Tirana është super”, thotë një turist polak.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

“Tirana është shumë e bukur. Njerëzit qeshin. Janë të lumtur”, shprehet një tjetër.

Të vizitosh Tiranën nuk kërkon shumë buxhet. Kjo është dhe një arsyet e ardhjes së turistëve.

“Jam nga Polonia. Tirana ka frutat më të mira”, thotë një tjetër.

Këtë vit vendosëm të vizitojmë Shqipërinë, ka standard të lartë dhe çmime të ulëta. Nuk paguan aq shumë sa në Greqi apo në Spanjë”, shprehet turisti.

“Kjo është hera e parë që vijmë në Shqipëri. Kemi vizituar Divjakën, Durrësin, Tiranën dhe Krujën”, thotë një turiste.

Marrë nga abcnews.al

(f.m/dosja.al)

Shto Koment