Bota

Covid-19/ Zbulohet mashtrimi i ripërdorur i testeve të hundës në aeroportin e Indonezisë, arrestohen punonjësit e kompanisë farmaceutike

Punonjës të aeroportit në Indonezi janë arrestuar për dyshimin se kanë larë dhe rishitur pajisjet e përdorura të testeve të hundës Covid. Kompania shtetërore Kimia Farma thuhet se tani po përballet me një proces gjyqësor të mundshëm të nisur në emër të udhëtarëve.
Featured image of article: Covid-19/ Zbulohet mashtrimi i ripërdorur i testeve të hundës në aeroportin e Indonezisë, arrestohen punonjësit e kompanisë farmaceutike testi i hundes covid

INDONEZI- Punonjës të një kompanie farmaceutike janë arrestuar në Indonezi për dyshimin se kanë larë dhe rishitur pajisjet e përdorura të testeve të hundës Covid. BBC shkruan sipas raportimit të policisë se deri në 9,000 pasagjerë në një aeroport në Medan mund të jenë testuar me shkopinjtë e ripërdorur.

Kompania shtetërore Kimia Farma thuhet se tani po përballet me një proces gjyqësor të mundshëm të nisur në emër të udhëtarëve. Policia tha se ata besuan se mashtrimi kishte ndodhur që nga dhjetori i kaluar në aeroportin Kualanamu në Medan, Sumatra Veriore.

Pasagjerëve u kërkohet të bëjnë një test negativ nëse duan të fluturojnë, dhe aeroporti ofron mundësinë që tamponët të bëhen në vend. Autoritetet e aeroportit kishin përdorur pajisje të testimit të shpejtë të antigjenit të furnizuar nga Kimia Farma.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Media lokale tha se autoritetet kanë shqyrtuar raporte nga 23 dëshmitarë dhe po hetojnë nëse fitimi nga mashtrimi vlerësohet të jetë rreth 1.8 miliardë rupiah (89,700 £; 124,800 dollarë)  është përdorur për të financuar ndërtimin e një shtëpie luksoze për një nga të dyshuarit.

(f.i/dosja.al)

Shto Koment