Bota

Covid-19/ Studimi: Vaksina Pfizer zvogëlon shkallën e infeksionit Covid me 65%

Goditja e Oxfordit vaksina Pfizer sipas një studimi të bërë së fundmi rezulton të zvogëlojë infeksionin Covid-19 me 65%. Pfizer ose BioNTech zvogëlon infeksionet e koronavirusit me gati dy të tretat dhe mbron njerëzit e moshuar dhe më të prekshëm po aq sa individët e rinj dhe të shëndetshëm, ka zbuluar studimi.
Featured image of article: Covid-19/ Studimi: Vaksina Pfizer zvogëlon shkallën e infeksionit Covid me 65% vaksina Pfizer

SHBA– Një dozë e Pfizer zvogëlon shkallën e infeksionit Covid me 65% , ka zbuluar një studim. Analiza e rezultateve të testeve nga më shumë se 350,000 njerëz i gjen njerëzit e moshuar po aq të mbrojtur sa më të rinj, raporton The Guardian.

Rezultatet nga Universiteti i Oksfordit dhe Zyra për Statistikat Kombëtare janë një nxitje e mirëpritur për programin e vaksinimit dhe e para që tregon ndikimin në infeksionet e reja dhe përgjigjet imune në një grup të madh të të rriturve në popullatën e përgjithshme.

Studiuesit analizuan rezultatet e testit Covid nga më shumë se 350,000 njerëz në MB midis dhjetorit dhe prillit. Ata zbuluan se 21 ditë pas një goditje të parë – koha që i duhet sistemit imunitar për të marrë një përgjigje të mirë – infeksionet e reja Covid ranë me 65%.

Duke ulur nivelet e infeksionit, vaksinat jo vetëm që do të parandalojnë shtrimet në spital dhe vdekjet, por ndihmojnë në thyerjen e zinxhirëve të transmetimit dhe kështu zvogëlojnë rrezikun e një rigjallërimi të dëmshëm të sëmundjes ndërsa MB hapet përsëri. Një shkrepje e dytë e vaksinës Pfizer rriti mbrojtjen më tej, duke bërë që infeksionet simptomatike të bien me 90% dhe infeksionet asimptomatike me 70%. Për shkak se vaksina e Oksfordit u miratua dhe u përdor më vonë, është shumë herët për të vlerësuar ndikimin e atyre dozave të dyta.

Rezultatet finale të zgjedhjeve në kohë reale dhe të përditësuara nga burimi zyrtar KQZ këtë vit do të mund ti ndiqni në Dosja.al. Kliko për të parë platformën.

Shkencëtarët në ekip thanë se gjetjet mbështesnin vendimin e Mbretërisë së Bashkuar për t’i dhënë përparësi dhënies së goditjeve të para njerëzve të moshuar dhe më të prekshëm duke vonuar dozat e dyta.

Nuk kishte asnjë provë që vaksinat ishin më pak efektive në mesin e të rriturve të moshuar ose atyre me kushte shëndetësore afatgjata,”- tha Dr. Koen Pouwels, një studiues në ekip.

Rezultatet, të lëshuara janë veçanërisht të rëndësishme sepse ato demonstrojnë efektin mbrojtës të vaksinave në botën reale kundër variantit tejet infektiv dhe më vdekjeprurës të Kentit, i cili nuk ishte i pranishëm gjatë provave klinike origjinale.

(f.i/dosja.al)

Shto Koment