Bota

Covid-19 shkon në majën më të lartë në botë, infektohen alpinistët të cilët po ngjisnin Everest

Përhapja është një goditje për Nepalin, i cili mbështetet shumë te të ardhurat e gjeneruara nga ekspeditat e Everestit.
Featured image of article: Covid-19 shkon në majën më të lartë në botë, infektohen alpinistët të cilët po ngjisnin Everest Foto Ilustruese

NEPAL– Të paktën një alpinist në malin Everest ka dalë pozitiv për Covid-19, vetëm disa javë pasi maja më e lartë në botë u rihap për alpinistët pas një viti mbylljeje.

Alpinisti norvegjez, Erlend Ness ishte izoluar në spital për tetë net për shkak të virusit, tha ai për BBC.Ness nuk është i sigurt se ku mund ta kishte kapur virusin, por ngriti mundësinë e kapjes së tij ndërsa në një nga shtëpitë e çajit përgjatë Luginës së Khumbu.

Ai shtoi se ai mund të kishte “bërë më shumë” për të mbrojtur veten, të tilla si të qenit më i zellshëm me larjen e duarve, dhe të mbante një maskë gjithë ditën. Ai u dërgua në dy spitale të ndryshme në kryeqytetin Nepal Kathmandu dhe tre herë doli pozitiv për virusin. Ai që prej asaj kohe është shëruar pasi testoi negativ më 22 prill dhe tani po qëndron me miqtë në qytet.

Përhapja është një goditje për Nepalin, i cili mbështetet shumë te të ardhurat e gjeneruara nga ekspeditat e Everestit. Qindra alpinistë të huaj pritet të provojnë ngjitjen këtë sezon pranveror, i cili filloi në prill, pasi shpatet u mbyllën për shkak të pandemisë. Përveç të ardhurave më të gjera nga turizmi, Nepali fiton 4 milion dollarë duke lëshuar leje ngjitjeje Everest çdo vit, sipas Kathmandu Post.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Të gjithë udhëtarët që hyjnë në Nepal duhet të paraqesin një raport negativ Covid, të marrë brenda 72 orëve nga fluturimi i tyre i parë, sipas Departamentit të Imigracionit të Nepalit.

Pasagjerët nga qarqet me variante të reja Covid do t’i nënshtrohen 10 ditëve shtesë të karantinës në hotel. Nëse një test kthehet negativ pas pesë ditësh, ata do të lejohen të kalojnë pesë ditët e tyre të mbetura në karantinë në shtëpi.

(d.a/dosja.al)

Shto Koment