Aktualitet

COVID-19 shkakton 3 viktima të tjera, konfirmohen 90 raste të reja, tek Infektivi po merr trajtim edhe një foshnjë 2-muajshe

VIDEO
 • Shkon në 72 numri i viktimave
 • Rezulton me COVID-19 punonjësja e bankës në Elbasan
 • Infektohet edukatorja në Përmet, mbyllet kopshti
 • Shkon në 72 numri i viktimave nga COVID-19. Gjatë orëve të fundit kanë humbur jetën edhe 3 pacientë në spitalin Infektiv. Ndërkohë,janë konfirmuar 90 raste të reja. Në spitalin Infektiv po marrin mjekim 80 pacientë, mes tyre një foshnjë 2-muajshe. 8 prej tyre janë në terapi intesive dhe 2 të intbuar. Lajm i mirë është se janë shëruar 33 qytetarë.
  Featured image of article: COVID-19 shkakton 3 viktima të tjera, konfirmohen 90 raste të reja, tek Infektivi po merr trajtim edhe një foshnjë 2-muajshe Eugena Tomini, ISHP

  SHQIPËRI- Shënohen 3 viktima të tjera nga COVID-19. Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar ditën e sotme se kanë humbur jetën një 57-vjeçar nga Shkodra, një 65-vjeçar nga Tirana dhe një 76-vjeçar nga Durrësi. Sipas MSH-së tre të moshuarit vuanin nga sëmundje bashkëshoqëruese dhe merrnin mjekim në spitalin Infektiv. Kështu numri i viktimave ka shkuar në 72.

  Ndërkohë, janë konfirmuar 90 raste të reja. Harta është zgjeruar me 35 raste në Tiranë, 12 në Krujë, 10 në Kurbin, 8 në Vlorë, 6 në Shkodër, 4 në Përmet, 3 në Pogradec, nga 2 raste në Kukës, Lezhë, Kavajë, Lushnje, nga 1 rast në Kolonjë, Vau i Dejës, Kamëz, Durrës.

  Sakaq në spitalin Infektiv po marrin trajtim 80 pacientë, 8 prej tyre janë në terapi intensive, ndërsa 1 është i intubuar. Po kështu, po merr trajtim në sptial edhe një foshnjë 2 muajsh bashkë me nënën e saj, të cilët ndodhen në gjendje të stabiliuar. Lajm i mirë është se gjatë orëve të fundit janë  shëruar 33 qytetarë.

  Njoftimi i ministrisë:

  Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

  COVID-19/ Ministria e Shëndetësisë: 90 raste të reja, 3 humbje jete, 33 të shëruar në 24 orët e fundit. MShMS apel për qytetarët: Përdoreni maskën kudo në ambientet e mbyllura, kur hyni në supermarket, në dyqane, në zyrë dhe në çdo ambient publik ku nuk mund të ruani distancën. Dr. Eugena Tomini Instituti i Shëndetit Publik

  Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i drejtohet me një thirrje ndërgjegjjes individuale të secilit prej jush: Tregoni kujdes me respektimin e rregullave sepse shkujdesja e vërejtur favorizon përhapjen e virusit, i cili po prek çdo moshë, pa dallim.
  Përdoreni maskën kudo në ambientet e mbyllura, kur hyni në supermarket, në dyqane, në zyrë dhe në çdo ambient publik ku nuk mund të ruani distancën.
  Ju informojmë për situatën epidemiologjike në vend ku vijon të ketë një trend në rritje të të prekurve me Covid19.  Gjatë 24 orëve të fundit janë kryer 362 testime për të dyshuar të prekur me Covid19, nga të cilat janë konfirmuar 90 raste pozitive. Shpërndarja gjeografike e rasteve është si vijon: 35 raste në Tiranë, 12 në Krujë, 10 në Kurbin, 8 në Vlorë, 6 në Shkodër, 4 në Përmet, 3 në Pogradec, nga 2 raste në Kukës, Lezhë, Kavajë, Lushnje, nga 1 rast në Kolonjë, Vau i Dejës, Kamëz, Durrës, Situata në spitalin infektiv vijon të paraqitet me raste të shtuara ku aktualisht po trajtohen 80 pacientë, 8 prej tyre janë në terapi intensive, ndërsa 1 është i intubuar. Ndërsa po merr trajtim spitalor edhe një fëmijë dy muajsh, i prekur nga Covid19 nën kujdes nga stafi i pediatrisë infektive, në gjendje të stabilizuar bashkë me nënën. Fatkeqësisht 3 qytetarë kanë humbur betejën me Covid19 gjatë 24 orëve të fundit. Një 57 vjeçar nga Shkodra, një 65 vjeçar nga Tirana dhe një 76 vjeçar nga Durrësi, me disa sëmundje bashkëshoqëruese kanë humbur jetën në spitalin infektiv, pavarësisht përpjekjeve të stafit mjekësor. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u shpreh ngushëllimet familjarëve të të ndjerëve. Lajmi i mirë është se në 24 orët e fundit janë shëruar 33 qytetarë, duke e çuar në 1592 numrin e të shëruarve që nga fillimi i epidemisë.
  Në vendin tonë aktualisht janë 1088 persona aktivë me COVID19, kryesisht në Tiranë, Shkodër, Durrës. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i bën thirrje edhe njëherë bizneseve, të zbatojnë me korrektësi protokollet e sigurisë në punë: të dezinfektojnë ambientet, të kryejnë ajrosjen rregullisht, të përdoren maskat apo barrierat mbrojtëse në çdo subjekt shërbimi për qytetarët, siç e përcaktojnë protokollet e autoriteteve shëndetësore. Çdo shkelje do të konsiderohet me rrezik për shëndetin e qytetarëve dhe si e tillë do të ndëshkohet sipas ligjeve në fuqi. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale apelon për vetëndërgjegjësim nga qytetarët që të jenë të kujdesshëm në zbatimin e masave të vendosura: Kur dilni, qëndroni në distancë fizike prej të paktën 1.5 metër, lani shpesh duart, përdorni maska ose barriera mbrojtese, dezinfektoni objektet dhe ajrosni ambientet ku qëndroni. Në rast se dyshoni se jeni i prekur nga Covid19 apo keni patur kontakte me persona të prekur, izolohuni. Në rast se keni shenja të sëmundjes, telefononi në numrin e Urgjencës Kombëtare, 127.
  Telefononi në linjën e gjelbër 0800 40 40 të vendosur në dispozicion nga Ministria e Shëndetësisë për këshillim psikologjik apo çdo informacion për Covid19.

  COVID-19 – Statistika (3 Korrik 2020)
  Testime totale 28033
  Raste pozitive 2752
  Raste të shëruara 1592
  Raste Aktive 1088
  Humbje jete 72 (Qarku Tiranë 39, Durrës 12, Fier 5, Vlorë 2, Shkodër 11, Kukës 1, Elbasan 2)
  Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:
  Tiranë 409
  Durrës 209
  Shkodër 158
  Vlorë 117
  Fier 46
  Lezhë 57
  Korçë 32
  Kukës 21
  Elbasan 13
  Gjirokastër 10
  Berat 8
  Dibër 8

  J.V/Dosja.al

  Shto Koment