Bota

COVID 19 në botë/ Shkon në 30 milionë numri i të infektuar dhe mbi 945 mijë i të vdekurve 

SHBA-ja vazhdon të renditet e para me numrin më të lartë të infeksioneve, ku shifra e të infektuarve është mbi 6 milionë, ndërsa i të vdekurve 201,348 njerëz. India renditet e dyta, ku ka raportuar një tjetër numër të lartë infeksionesh me Covid-19, ku vetëm gjatë 24 orëve të fundit janë regjistruar 97,894 raste të reja, ndërkohë së fundmi kanë humbur jetën 1.000 persona.  
Featured image of article: COVID 19 në botë/ Shkon në 30 milionë numri i të infektuar dhe mbi 945 mijë i të vdekurve  Foto ilustruese

Bilanci i të infektuarve me Covid-19 në botë vazhdon të rritet, ku shifra e të prekurve ka arritur mbi 30 milionë. Që prej fillimit të pandemisë në të gjithë botën janë regjistruar 945,542 të vdekur sakaq janë shëruar 21,819,114 pacientë të tjerë.

SHBA-ja vazhdon të renditet e para me numrin më të lartë të infeksioneve, ku shifra e të infektuarve është mbi 6 milionë, ndërsa i të vdekurve 201,348 njerëz. India renditet e dyta, ku ka raportuar një tjetër numër të lartë infeksionesh me Covid-19, ku vetëm gjatë 24 orëve të fundit janë regjistruar 97,894 raste të reja, ndërkohë së fundmi kanë humbur jetën 1.000 persona.

Situata është problematike dhe në Evropë, ku Gjermania ka regjistruar 2,194 raste të reja gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin në total të infeksioneve 265,857 pacientë.

Po ashtu ditën e sotme shifra të larta infeksionesh janë regjistruar edhe në Çeki ku vendi ka raportuar mbi 2,000 raste të reja gjatë 24 orëve të fundit.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Rekord ditor ka shënuar edhe  Ukraina, ku gjatë 24 orëve të fundit ka regjitruar 3,584 raste të reja, duke e çuar numrin në total të infeksioneve në 166,244 persona, ndërkohë 3,400 njerëz kanë ndërruar jetë dhe 73,913 të tjerë janë shëruar.

Burimi: .Theguardian

(k.a/dosja.al)

Shto Koment